Skulptori Behluli, sjell momente të jetës së tij përmes artit

Skulptori dhe profesori Avni Behluli, me 13 shtator do të hapë ekspozitën personale në Galerinë e Ministrisë së Kulturës nga ora 19:00. Në këtë cikël të punimeve Behluli në një intervistë për Radio KFOR-in tregoi për natyrën e ekspozitës së tij duke treguar se si do të paraqitet në këtë ekspozitë: “Kjo është ekspozita e…

Details

Thirrje për aplikim në ‘Green Art Fest`18’

‘Green Art Fest`18’ vjen me edicionin e dytë, të cilin e kanë emërtuar  ‘Hellow Tomorrow’. Ky festival artistik, pritet të mbahet me datat 28, 29 dhe 30 shtator, në sheshin “Aziz Zhilivoda”, në Obiliq. Informatat në pyetjen se: Çka ne mundemi të bëjmë ne sot, për një të nesërme më të mirë?, mund t’i gjeni…

Details

Aktivitet multietnik në Ferizaj

Drejtoria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në Ferizaj në vazhdën e organizimeve për të rinj, me datën 10 shtator, në Galerinë e Arteve në Qendrën e Kulturës nga ora 18:00, do të organizoj ekspozitë për të rinj të komunave të ndryshme. Koodrinatorja e projekteve për të rinj në komunën e Ferizajit, Dashurije Ahmeti në një…

Details

Për herë të parë “Street Party” në Prishtinë

Kjo e diele në Prishtinë do të jetë pak më ndryshe, me një aktivitet më shumë për adhuruesit e ahengjeve në rrugë. Të gjithë që ndodhen në kryeqytet këtë vikend, do të kenë mundësi që për herë të parë të marrin pjesë në “Street Party”, aktivitet ky i organizuar nga “Next Level”, nën Patronatin e…

Details

Dita e Botërore e vetëdijësimit të ‘Verbërisë së Ngjyrave’

6 shtatori i është ndarë Ditës Botërore për Vetëdijësimin e Verbërisë së Ngjyrave. Kjo ditë ka për qëllim rritjen e ndërgjegjësimit dhe shtimin e kujdesit për sytë,  për verbërinë e ngjyrave apo mungesës së vizionit për ngjyra. Verbëria e ngjyrave është gjendje e zakonshme gjenetike dhe nga ajo janë të prekur miliona njerëz në botë.…

Details

Shënohet ‘Dita Ndërkombëtare e Bamirësisë’

Shtatori shënon muajin e solidaritetit dhe ndihmës për njëri-tjetrin. Në vitin 2012 për nder të punës bamirëse dhe kontributit madhështor të Shën Nënë Terezës ‘Kombët e Bashkuara’, zyrtarisht vendosën që 5 shtatorin, të shpallin si ‘Ditë Botërore të Bamirësisë’. Në këtë ditë reflektojmë mbi krijimin e një shoqërie gjithëpërfshirëse për të ndihmuar lehtësimin e varfërisë…

Details

Sot përmbyllet festivali “Etno Fest”

“Identiteti ynë, rranjët tona”, kjo ishte motoja e Festivalit të Arteve dhe kulturës Tradicionale “Etno Fest”, i cila filloi më 1 shtator dhe do të përmbyllet sonte (05.09.18). Edicioni i tetë i këtij festivali, për 4 ditë me radhë ofroi  ekspozita të ndryshme, koncerte, debate dhe shfaqje teatrore. Sot, kur është edhe dita e fundit…

Details

Së shpejti fillon manifestimi “Me pamje kah vneshta”

Festa e Vjeljes së Rrushit “Hardh Fest”, është një nga manifestimet më të rëndësishme në komunën e Rahovecit dhe nga më të veçantat në Kosovë, ku përmes këtij manifestimi tradicional, synohet që të promovohen vlerat e rajoneve vreshtare të Kosovës dhe produktet e tyre. Me datat 7, 8 dhe 9 shtator, në Rahovec  do të…

Details

Ekspozita ‘Metamorphosis’ risjell kujtimet kolektive

E kaluara kolektive vazhdon të risjell kujtime të përbashkëta të shoqërisë. Këtë herë ‘Fondacioni Shtatëmbëdhjetë’, ka organizuar në Prishtinë një ekspozitë që do të hapet nesër (06.09.19) nga ora 19:00 në ambientet e objektit të ish Ramiz Sadikut, pikërisht për të rikujtuar dhe rifunksionalizuar objeketin ‘Ramiz Sadiku’, duke rifreskuar kujtimet që lidhen me këtë objekt.…

Details

Loja shpërblyese “K4 Like Video”

Dëgjues të dashur, në këtë kohë kur pothuajse të gjithë keni telefona të mençur apo edhe foto-aparate të ndryshme, me shumë lehtësi mund të bëheni pjesë e lojës sonë shpërblyese. E gjitha çfarë ju duhet është kreativiteti, që mendojmë se nuk do t’ju mungojë! “K4 Like Video” i mirëpret të gjitha ato video të cilat…

Details