Fakte interesante!

Faktet interesante na argëtojnë, na mësojnë dhe shpeshherë na lënë pa mend. Ato janë pjesë të papritura ose të pazakonta njohurish nga bota e shkencës, historisë dhe kulturës. – A e keni ditur se rrota më e vjetër prej druri në botë ka ekzistuar për më shumë se 5.000 vjet më parë. Ajo u gjet…

Details

Prishtina mirëpret ngjarje të shumta kulturore

Pas një viti të suksesshëm, Filharmonia e Kosovës ka publikuar edhe organizimin e parë për vitin 2023. Programi për këtë vit do të ofrojë përzierje të thesareve klasike, muzikës bashkëkohore, premierave të rëndësishme, performanca të artistëve vendorë dhe atyre me famë botërore. Viti do të nis me koncertin “Nga bota e re”, që do të…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Në po këtë datë, të vitit 2012, këngëtarja Adele, theu rekord në SHBA, në top listën e albumeve më të mira ‘Billboard’. Ishte albumi i saj i titulluar ’21’, i cili ishte më i pëlqyer sesa albumet e rock bendeve The Beatels dhe Pink Floyd. – Më 22 janar, të vitit 1967, grupi The…

Details

Këngët e reja këtë javë në Radio KFOR

Radio KFOR vazhdon të sjellë tek ju hitet më të reja nga tregu ndërkombëtar. Këngët më të reja i dëgjoni pikërisht në Radio KFOR, e disa nga ato janë: Alok & James Arthur – Work with My Love Arlo Parks – Weightless Charlotte Plank – L.S.D. (Love So Damaged) Frank Walker Ft. Ella Henderson –…

Details

Të rejat javore në teknologji

Përmbledhjen javore e fillojmë me gjigandin Samsung, ku tashmë edhe zyrtarisht e dimë se si duket seria e re Galaxy. Imazhe zyrtare të Galaxy S23 Ultra dhe S23 Plus, që debutojnë me 1 shkurt, u publikuan dhe të njëjtat tregojnë vendosjen e kamerave, ngjyrat, dizajnin e shumëçka tjetër.  S23 Ultra dhe Plus shfaqen në një…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 21 janar, të vitit 2020, gjithmonë në hap me kohën, këngëtarja Dolly Parton, krijoi një meme me foto, që tregonte katër anët e personalitetit të saj, siç përfaqësohet nga LinkedIn, Facebook, Instagram dhe Tinder. Të famshëm të tjerë, si Oprah, Janet Jackson, Jennifer Garner dhe Miley Cyrus, iu bashkuan Parton, në argëtim me…

Details

Pranimi – bazë e një shoqërie të përparuar

Pranimi, përkufizohet si miratimi i një situate, procesi ose kushti pa një përpjekje për ta ndryshuar personin tjetër. Ne të gjithë, në një moment të jetës sonë kemi përjetuar një situatë kur jemi përjashtuar nga një grup shokësh ose një mbledhje shoqërore. Por, në një botë ideale, të gjithë individët do të pranoheshin ashtu siç…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 20 janar, të vitit 1982, këngëtari Ozzy Osbourne, teksa performonte në Auditoriumin Memorial të Veteranëve në Des Moines, në Iowa, ia kafshoi dhe ia hoqi kokën një lakuriqi të gjallë. – Më 20 janar, të vitit 1968, John Fred dhe Playboy Band, ishin pjesë e top listës së këngëve më të mira ‘One…

Details