Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 16 korrik, të vitit 2001, album ‘Devil Without A Cause’, nga Kid Rock, certifikohet me vlerësimin ‘Diamond’, duke u shitur në mbi 10 milion kopje vetëm në Amerikë. – Në këtë datë të vitit 2000, grupi Coldplay, ishte në pozitën e parë të albumeve më të mira në Angli, me albumin e tyre…

Details

KFOR-i dhuron pajisje sportive për klubin basketbollistik ‘Trepça’ në Mitrovicë

KFOR-i në Kosovë ka vazhduar përkrahjen e qytetarëve në mënyra të ndryshme edhe në kohë pandemie. Sot,15 korrik, CIMIC-u (Bashkëpunimi Ushtarak Civil) i KFOR-it ka dhuruar një donacion për të përkrahur klubin basketbollistik të femrave dhe meshkujve ‘Trepça’ në Mitrovicë, duke dhuruar pajisje sportive. Gjatë këtij donacioni i pranishëm ishte asistenti i Shefit të Stafit,…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 15 korrik, të vitit 2002, këngëtari Sir Paul McCartney, u emërtua këngëtari me të ardhurat më të larta në industrinë e muzikës. Nga turneu i tij në Amerikë, ai kishte fituar rreth 34 milion dollarë nga shitja e biletave. – Në këtë datë të vitit 2018, kënga e famshme ‘November Rain’ nga Guns…

Details

‘Mbreti i Popit’, Michael Jackson

Muzikant, këngëtar, autor, producent, kompozitor, koreograf, kërcimtar, i pagëzuar si ‘Mbreti i Popit’, ky ishte Michael Jackson. U lind më 29 gusht të vitit 1958, i shtati ndër nëntë fëmijë, dhe fatkeqësisht vdiq më 25 qershor të vitit 2009, nga një sulm kardiak në zemër. Michael la pas një krijimtari gjigande, që edhe sot e…

Details

Shënohet sot ‘Dita Botërore e Aftësimit të të Rinjve’

Këtë vit, ‘Dita Botërore e Aftësive të Rinisë’ do të zhvillohet në një kontekst sfidues, pasi që masat e pandemisë dhe bllokimit të COVID-19 kanë çuar në mbylljen e të gjitha Institucioneve në mbarë botën,  qoftë të arsimit po ashtu edhe të aftësimit teknik dhe profesional, duke kërcënuar vazhdimësinë e zhvillimit të tyre. Sipas një…

Details

Fakte interesante në Radio KFOR

Mësoni më shumë rreth botës së mahnitshme, me fakte interesante të cilat në shumë raste edhe na mahnitin. Në vijim ju njohim me disa fakte interesante, të cilat ndoshta nuk i keni dëgjuar më parë:   -A e keni ditur se Limuzina (vetura) më e gjatë në botë është pothuajse 31 metra dhe ka 26…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 14 korrik, të vitit 1986, këngëtarja Madonna, ishte në pozitën e parë në top listat e këngëve më të mira, në Mbretërinë e Bashkuar me këngën ‘Papa Don’t Preach’. Në këtë vit ajo ishte po ashtu në pozitat e para në top listat angleze, me albumin e saj ‘True Blue’. – Në këtë…

Details