Këngët më të reja në Radio KFOR

Radio KFOR-i është kujdesur që t’sjellë tek ju muzikë të re edhe këtë fundjavë. Më poshtë këtij lajmi, mund të gjeni këngët premierë, të publikuara nga artistë të ndryshëm dhe të zhanreve të ndryshme, të cilat mund ti dëgjoni nga sot, në Radio KFOR: Natti Natasha – To Esto Es Tuyo Altego – I Wanna…

Details

Gripi sezonal dhe parandalimi i tij

Gripi sezonal është një infeksion akut viral, i cili përcillet direkt nga një person i sëmurë tek tjetri, përmes stërpikave gjatë kollitjes ose teshtitjes si dhe në mënyrë indirekte me prekjen e objekteve të kontaminuara me virusin e gripit sezonal. Për të kuptuar se si qëndron situata e përgjithshme me gripin sezonal, Radio KFOR-i kontaktoi…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 16 dhjetor, të vitit 1966, Jimi Hendrix ka publikuar singlin e tij të parë, të titulluar “Hey Joe”. – Në këtë datë, të vitit 2011, grupi suedez Swedish House Mafia, mbajtën koncertin e tyre të parë të zhanrit të muzikës house/elektronike, në Madison Square Garden në Nju Jork. – Në po këtë datë,…

Details

Librat më të lexuar gjatë vitit 2022

UNESCO vlerëson se 2.2 milionë tituj të rinj shtohen globalisht çdo vit. Librat dhe historitë që trajtojnë këta libra, përcjellin histori interesante, ngjarje fiktive por edhe të vërteta duke zgjeruar imagjinatën dhe njohuritë tona. Një nga faqet më të njohura në botë për shkarkimin dhe leximin e librave online ‘Goodreads’, ka vlerësuar se mbi 6.5…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 15 dhjetor, të vitit 1979, kënga “Another Brick In The Wall”, interpretuar nga Pink Floyd, arriti që të klasifikohet në vendin e parë, në tabelën e këngëve më të dëgjuara në Mbretërinë e Bashkuar. – Në këtë datë, të vitit 1990, këngëtari Rod Stewart, u martua me supermodelen, Rachel Hunter. – Në po…

Details

Radio KFOR-i shpërblehet me mirënjohje nga festivali ndërkombëtar i kitarës “Vihuela Guitar Fest”

Festivali ndërkombëtar i kitarës “Vihuela Guitar Fest”, ka përmbyllur me sukses edicionin e tij të dhjetë me radhë. Festivali, që është strehë e artistëve të rinj vendor, që njëherit është edhe qëllim kryesor i festivalit në fjalë, ka dhuruar emocione të shumta me tinguj magjik nga tre kitaristët: Lekë Morina, Ehad Dula dhe Urim Maliqi.…

Details

Trendet e veshjeve të vitit që po e lëmë pas

Na kanë mbetur më pak se tre javë deri tek Viti i Ri dhe tani lirisht mund të japim një vlerësim për trendin e modës së vitit që po e lëmë pas, që padyshim ishte një vit i kombinimit të ngjyrave më të theksuara apo të ndezura. Trendet e para nisën me sezonin pranveror, ku…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 14 dhjetor, të vitit 1970, kënga e titulluar “Instant Karma!”, nga John Lennon, u certifikua me titullin ‘E Artë’ – Në këtë datë, të vitit 1969, grupi The Jackson 5, bënë paraqitjen e tyre të parë në spektaklin televiziv ‘The Ed Sullivan Show’, ku ata performuan këngën e tyre debutuese në “I Want…

Details

E gjithë vëmendja tek ndeshja Argjentinë – Kroaci

Fazat e çerekfinales në Kupën e Botës prodhuan momente sa gazmore dhe emocionuese, aq edhe të dhimbshme, siç duket kemi qenë dëshmitar të paraqitjes së fundit të lojtarit Cristiano Ronaldo, në këtë garë, pasi që Portugalia u mund nga Maroku, e kjo ishte edhe befasia e këtij viti. Në gjysmëfinale sot (13.12.22), do të përballen…

Details