Roli i asteroideve në sistemin tonë diellor

Sot (30 qershor), të gjithë do ta kthejmë vëmendjen kah bota qiellore, për të shënuar ‘Ditën Botërore të Asteroideve’, me qëllim të edukimit të publikut për rëndësinë e asteroideve, rolin e tyre në formimin e sistemit tonë diellor, ndikimin e tyre në burimet hapësinore dhe rëndësinë e mbrojtjes së planetit tonë. Kujtojmë që ‘Dita Botërore…

Details

KFOR-i dhuroi pajisje elektronike për nxënësit e shkollës ‘Kajtaz Ramadani’, në Malishevë

Sot (29.06.22), CIMIC-u (Bashkëpunimi Civilo-Ushtarak) i KFOR-it, u dhuroi pajisje të ndryshme elektronike SH.F.M.U “Kajtaz Ramadani”, në Stapanicë, komuna e Malishevës. Ky donacion arrin vlerën prej 3.750 euro dhe do të ndihmojë nxënësit e kësaj shkollë për një arsimim më cilësor. Në ceremoninë e dorëzimit të këtij donacioni, në emër të KFOR-it, nga Swiss LMT…

Details

Bind Reka, flet për edicionin II-të, të konferencës së teknologjisë ‘Growth Tank’

Programi i mëngjesit, në Radio KFOR sot, përveç tjerash, vëmendje i kushtoi edhe njërës prej konferencave më të mëdha të teknologjisë në rajon ‘Growth Tank’, përmes bisedës së zhvilluar në studio me Drejtorin Kreativ të Agjencisë Dixhitale të Marketingut ‘Growzilas’, z. Bind Reka. “Ky është edicioni i dytë, i cili mbledh ekspertë vendor dhe ndërkombëtar,…

Details

Mosrespektimi i shpejtësisë, njëra ndër kundërvajtjet më të shpeshta në komunikacion

“Shpejtësia VRET!”, është një nga shumë sloganet e Policisë së Kosovës, të cilat kanë për qëllim vetëdijesimin e të gjithë pjesëmarrësve në komunikacion. Megjithatë, shoferët kosovarë, po vazhdojnë që të shkelin rregullat e komunikacionit, ndër to edhe kufizimin e shpejtësisë. Zëdhënësi i Policisë së Kosovës, z. Daut Hoxha në një prononcim për Radio KFOR-in ka…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Me 29 qershor, të vitit 1999, bendi i zhanrit heavy-metal, Slipknot publikuan albumin e tyre debutues, të cilin e titulluan ‘Slipknot’. – Në po këtë datë, të vitit 1985, në një ankand në Nju Jork, u shit limuzina e markës Rolls-Royce Phantom V, pronar i së cilës ishte këngëtari i ndjerë John Lennon, për…

Details

Së shpejti vjen monodrama ‘Arka’

Pas sukseseve të njëpasnjëshme me shfaqje të ndryshme nëpër botë, aktori dhe regjisori i njohur kosovar, Mentor Zymberaj, së shpejti do të vjen me monodramën “Arka’’, autor dhe regjisor i së cilës është vet ai. Një pjesë të fabulës së kësaj shfaqjeje, për Radio KFOR-in e rrëfeu pikërisht autori dhe regjisori i saj, Mentor Zymberaj:…

Details

Tri koncerte, në kujtim të pianistit, Derek Han

Sonte (28.06.22), do të organizohet koncerti i radhës, që do ti dedikohen pianistit Amerikan, Derek Han, i cili kishte bashkëpunuar me ‘Kosova KamerFest’, për 20 vite me radhë dhe ndërroi jetë, në muajin prill, të vitit 2021, nga virusi CoViD-19. Koncerti në nderim të pianistit Han, do të filloj në orën 19:30, në Pallatin e…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Me 28 qershor, të vitit 1968, bendi Pink Floyd, publikuan studio albumin e tyre të dytë në Angli, të cilin e emërtuan ‘A Saucerful Of Secrets’. – Në po këtë datë, të vitit 1975, këngëtari David Bowie publikoi këngën e titulluar “Fame”, në të cilën dëgjohet edhe vokali i këngëtarit John Lennon. Kjo ishte…

Details