Rëndësia e librit dhe të drejtat e autorit

Sot shënohet “Dita Botërore e Librit dhe e të Drejtave të Autorit”, që për qëllim ka të promovoj kënaqësinë e librave dhe leximit. Çdo vit, më 23 prill, festimet zhvillohen në të gjithë botën për të njohur shtrirjen e librave, një lidhje midis së shkuarës dhe së ardhmes, një urë midis brezave dhe kulturave. Me…

Details

Shënohet sot ‘Dita Ndërkombëtare e Tokës’

Themelues i ‘Ditës Ndërkombëtare të Tokës’, është senatori amerikan Gaylord Nelson, i cili me idenë që problemet e kësaj natyre të hynin në vëmendjen e politikanëve, në vitin 1962, propozoi për kremtimin e ‘Ditës së Tokës’. Më vonë, me datën 22 prill, të vitit 1970, në SHBA u mbajt edhe manifestimi i parë më i…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Me datën 22 prill, të vitit 1978, John Belushi dhe Dan Aykroyd performuan për herë të parë si Blues Brothers në spektaklin televiziv ‘Saturday Night Live’ dhe aty hapën shfaqjen me këngën e titulluar “Hey Bartender”. – Me 22 prill, të vitit 1989, këngëtarja Madonna, qëndroi 3 javë rresht në pozitën e parë të…

Details

Të rejat javore nga fusha e teknologjisë…

Përmbledhjen javore në teknologji e fillojmë me raportin që është publikuar këtë javë e i cili nxori Samsung-un, si kompaninë me shitjet më të mëdha të telefonave të mençur. Dërgesat e telefonave nga Apple kanë pësuar një rënie prej 10 për qind në tremujorin e parë të vitit 2024. Bëhet e ditur se dërgesat globale…

Details

Kreativiteti apo shndërrimi i ideve në realitet

Sot (21.04.24), është “Dita Botërore e Kreativitetit dhe Inovacionit”, e nisur për të nënvizuar rëndësinë e një qasjeje kreative dhe novatore për zgjidhjen e problemeve. Kreativiteti është çelësi për krijimin e inovacioneve, ndërsa vetë termi ‘inovacion’, nënkupton ide të reja dhe procese të përmirësuara që nxisin zhvillimin dhe arrijnë një avantazh konkurrues në treg. ‘Dita…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Me datën 21 prill, të vitit 1992, The Cure publikuan studio albumin e tyre të nëntë me radhë të titulluar ‘Wish’, nga i cili vjen mega hiti i tyre i titulluar ‘Friday I’m in Love’. – Me 21 prill, të vitit 2016, në moshën 57 vjeçare, ndërroi jetë këngëtari i famshëm, Prince. Sipas raportit…

Details

Premierat filmike që vijnë së shpejti

Me gjithë dinamikën e ditës, fanatikët e filmave gjithmonë mundohen të gjejnë kohë që të ia krijojnë vetes një pushim relaksues, për ti shikuar filmat premierë. Në vijim, jua sjellim listën e plotë të filmave që jepen premierë gjatë javës së ardhshme: Filmi ‘Tiger’ – Data e publikimit: 22 prill Filmi ‘Something You Said Last…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Me datën 20 prill, të vitit 1993, Aerosmith publikuan studio albumin e tyre të 11-të me radhë, të titulluar ‘Get A Grip’. – Me datën 20 prill, të vitit 2018, në moshën 28 vjeçare, ndërroi jetë DJ i famshëm suedez, Avicii. Ai është i njohur për super hitet ‘Wake me Up’, ‘Waiting for love’,…

Details