Le të bëjmë një shëtitje në Sofje

Një qytet ku do të jetoni me historinë mijëra vjeçare, një qytet me diversitet të lartë kulturor dhe moderne, ky është kryeqyteti i Bullgarisë, Sofja. Ka një histori të pasur, ushqim të mahnitshëm, njerëz të mirë dhe vend miqësor sa i përket buxhetit. Në Sofje jetojnë rreth 1.2 milionë banorë, që e bën kështu edhe…

Details

Këto janë masat e reja anti-covid, shtatë komuna në karantinë

Me qëllim të parandalimit të përhapjes së pandemisë ‘CoViD-19’, Qeveria e Kosovës ka marrë vendim që nga sonte (06.11.20), duke filluar nga ora 20:00, deri të hënën, 9 nëntor, në ora 05:00, të ndalohet veprimtaria e shumë bizneseve, si qendrat tregtare e rekreative, supermarketet, subjektet që ofrojnë shërbimet e gastronomisë dhe të tjera. Po ashtu,…

Details

OJQ ‘Aktiv’ lansojnë fushatën informative “Ju keni të drejtë të dini!”

“Njihuni me të drejtat e juaja!” është një fushatë informuese mbi të drejtat e anëtarëve të komuniteteve jo-shumicë, në kontekstin institucional të Kosovës. Fushata e fundit nga OJQ “Aktiv”, synon t’i njohë anëtarët e komuniteteve jo-shumicë në Kosovë, me të drejtat e tyre të përcaktuara me kornizën kushtetuese. Për të mësuar më shumë rreth kësaj…

Details

Rëndohet situata me ‘COVID-19’ në vend

Në shumë vende të botës por edhe në Kosovë, vala e dytë e infektimeve me COVID-19, tashmë ka filluar rëndimi i gjendjes së përgjithshme e të infektuarve. Në këtë periudhë kohore, në vend është paraqitur edhe gripi sezonal duke shtuar edhe më shumë numrin e personave të cilët kërkojnë ndihmë mjekësorë. Vetëm në 24 orët…

Details

Komuna e Prishtinës edhe përgjatë muajit nëntor, ofron shërbime falas për mamografi

Komuna e Prishtinës edhe përgjatë muajit nëntor, do të ofrojë shërbime falas për mamografi, nismë kjo që nga muaji tetor me rastin e shënimit të “Muajit të Ndërgjegjësimit për Kancerin e Gjirit”. Kështu ka treguar për Radio KFOR-in, Drejtori i Shëndetësisë në Komunën e Prishtinës, Bujar Gashi: “Që nga muaji tetor, Komuna e Prishtinës, përkatësisht…

Details

Hitet më të kërkuara të kësaj jave në Radio KFOR

E dimë që Radio zë vendin e parë, si burimi numër një për promovimin e këngëve, mirëpo është pikërisht Radio e cila e bën hit një këngë. Në Kosovë është Radio KFOR-i , i cili përgjatë 24 orëve program, sjell hitet me të reja vendore dhe ndërkombëtare, këngë për të cilat shpesh kemi nostalgji dhe…

Details