Në këtë datë, në muzikë veçohen këto ngjarje

– Me datën 11 Prill të vitit 1988, këngëtarja Cher, fitoi çmimin OSCAR, për paraqitjen e saj në komedinë ‘Moonstruck’. – Në këtë datë të vitit 1964, bendi The Beatles, vendosën një rekord të ri, ku ata në të njejtën kohë kishin 14 këngë në top listë. Disa prej këngëve ishin ‘Can’t buy me love’…

Details

‘Education Comes First’ sjellin mësime në formë argëtimi

Me ndërprerjen e procesit mësimor për shkak të pandemisë, të mësuarit ndryshoi koncept, mirëpo për fat të mirë me zhvillimin teknologjik është bërë e mundur ndjekja e klasave në platformën online, në mënyrë që nxënësit të kenë qasje në mësime të rregullta. Mirëpo, përveç mësimit online, fëmijëve ju duhen edhe aktivitete shtesë për të zhvilluar…

Details

Prishtina hap tunel dezinfektues në qendër të saj

Prishtina e ka hapur tunelin dezinfektues, i cili është vendosur dje (09.04.20), në oborrin e Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare. Ky projekt është realizuar nga Komuna e Prishtinës në bashkëpunim me kompaninë “Te Pema” dhe shërben si masë shtesë për parandalimin e përhapjes së koronavirusit dhe është implementuar pas 9 ditësh nga përpilimi i tij.…

Details

Baleti Kombëtar i Kosovës së shpejti me shfaqje online

Në këtë kohë pandemike shumica e institucioneve kulturore dhe artistike po transferojnë programet e tyre online. Me këtë rast edhe ‘Baleti Kombëtar i Kosovës’, në një njoftim për media ka njoftuar se duke filluar nga data 16 prill, nga ora 19:00, çdo të enjte do të fillojë trasnmetimin online të shfaqjeve të tyre, në rrjetin…

Details

Disa fakte interesante…

Radio KFOR-i kohë pas kohe do t’ju ofrojë disa fakte interesante, të çuditshme por edhe qesharake: – Shkrimtari, Stephen King, ka shitur disa nga tregimet e tij të shkurta vetëm për 1 dollarë,  në mënyrë që studentët e filmit, të mund t’i përdorin ato tregime për të bërë filma. Ai i quante tregimet “Dollar Babies”.…

Details

Këshilla se si të mësoni gjuhë të huaja me forcat tuaja

Zhvillimi i vazhdueshëm teknologjik ka zbehur të gjitha pengesat e mundshme për të mësuar gjëra të tjera, varësisht nga fusha juaj e interesit. Mësimi i gjuhëve të reja gjithmonë është një ide e mirë, meqë gjuha është çelësi që iu hap rrugën, veçanërisht të rinjve. Nëpër faqe të internetit, ju mund të keni qasje në…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçohen këto ngjarje

– Me datën 10 Prill, të vitit 1970, këngëtari Elton John, publikoi albumin e tij të dytë në studio, i cili përfshin këngën e famshme ‘Your song’. Albumi u nominua për çmimin ‘Grammy’ për Albumin më të mirë të vitit. – Në vitin 1989, rock bendi ‘The Cult’, publikuan albumin e tyre të katërt me…

Details

BONEVET hap aplikim për klasa online për fëmijët, pa pagesë

Organizata edukativo-arsimore ‘BONEVET’ që në qendër ka zhvillimin e imagjinatës dhe kreativitetit të fëmijëve, ka vendosur që të ofrojë klasa online pa pagesë, për të gjithë fëmijët e interesuar, që të jenë aktiv gjatë kësaj kohe të përballjes me pandeminë COVID-19. Aplikimi për këto klasa për fëmijët e moshës 5 deri në 15 vjeç, do…

Details

Në këtë datë në muzikë veçohen këto ngjarje

Në këtë datë të vitit 2013 kënga  e Adele ‘Someone like you’ ishte kënga më e shkarkuar në Angli. Pas Adele ishte bendi ‘Maroon 5’. Me 9 Prill të vitit 1969 Bob Dylan lansoi albumin e tij të nëntë në studio ‘Nashville Skyline’ që karakterizohej nga muzika country. Në këtë ditë të vitit 1977 grupi…

Details