“Për festa të sigurta” – Ky është mesazhi për përdorim të mjeteve piroteknike gjatë festave të fundvitit

Me rastin e festave të fundvitit, tradita e përdorimit të mjeteve piroteknike në vendin tonë përqafon shumicën prej nesh ku pavarësisht rrezikut të saj, e shprehim si mënyrë për të festuar. Por duke ditur rrezikun që mund të shkaktojnë mjetet piroteknike, dhe për të evituar rreziqet dhe incidentet e panevojshme, Radio KFOR ka komunikuar me…

Details

Bëj dhuratën e duhur për festa

Sezoni i festave po afrohet dhe kërkimi për dhurata të përshtatshme po bëhet gjithnjë e më i rëndësishëm. Një opsion i shkëlqyeshëm për ta bërë personin tuaj te dashur të lumtur, është të dhurojmë produkte të përgatitura vetë, por edhe duke inkurajuar artizanët vendas dhe krijuesit lokalë. Një artikull unik dhe i personalizuar, siç janë…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

-Me datën 22 dhjetor, të vitit 1956, Elvis Presley kishte 17 këngë në top listën muzikore amerikane Billboard. -Më 22 dhjetor, të vitit 2012, kitaristi i rock bendit Rolling Stones, Ronnie Wood u martua me të dashurën e tij, Sally Humphreys. Wood në atë kohë ishte 65 vjeç, ndërsa Humphreys 34 vjeçe. -Në këtë datë,…

Details

Sot është dita e parë e dimrit

Sot është dita e parë e dimrit, ku zyrtarisht sot, me 21 dhjetor, në orën 16 e 59 minuta sipas kohës lokale, për banorët e hemisferës veriore të tokës fillon dimri, ndërsa për banorët e hemisferës jugore fillon vera. Stina e dimrit e cila zgjatë nga dhjetori deri në mars, karakterizohet nga temperatura të ftohta…

Details

Kënaqësi dhe adrenalinë në malet me borë, me snowboard

Entuziastët e sportit në dëborë dot shënojnë ‘Ditë Botërore të Snowboard-it’ dhe flasin për kënaqësinë e rrëshqitjes në male me një snowboard. Ky sport emocionues, i cili origjinën e ka në vitin 1960, ka zhvilluar një komunitet të pasionuar në të gjithë botën. Kosova, me malet e saj ofron shumë mundësi për këtë sport ekstrem.…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

-Me datën 21 dhjetor, të vitit 2012, kënga e titulluar “Gangnam Style”, e interpretuar nga këngëtari koreano-jugor Psy, u bë videoja e parë në YouTube që arriti një miliard shikime. Deri në fund të vitit 2012, kënga kryesonte top listat muzikore të më shumë se 30 vendeve të botës. -Më 21 dhjetor, të vitit 2019,…

Details

Të veprojmë për të inkurajuar nisma të reja për zhdukjen e varfërisë

Shënohet sot (20.12.23) “Dita Ndërkombëtare e Solidaritetit Njerëzor”, e cila ka për qëllim njohjen e vlerave universale të solidaritetit, duke i ndërgjegjësuar shtetet anëtare të Kombeve të Bashkuara, për objektivat dhe iniciativat globale për të reduktuar varfërinë dhe për të formuluar dhe ndarë strategjitë e reduktimit të varfërisë të kombeve të pavarura në mbarë botën.…

Details

Filma të mrekullueshëm krishtlindjesh

Muaji dhjetor, përveç bardhësisë që ofron dëbora, është ndër muajt më të veçantë të vitit, për shkak të festave që e karakterizojnë atë. Gjatë kësaj periudhe të bukur të vitit, e cila bënë bashkë familjet për të festuar, parapëlqeni që edhe të shikoni ndonjë film që përkon me festat. Prandaj, Radio KFOR-i do të mundohet…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

-Me datën 20 dhjetor, të vitit 2004, reperi amerikan Eminem, arriti që të klasifikohet numër një në Mbretërin e Bashkuar, me albumin e tij të tretë me radhë, të titulluar ‘Encore’. -Më 20 dhjetor, të vitit 1990, ka lindur këngëtarja JoJo, emri i vërtetë i së cilës është Joanna Noëlle Blagden Levesque. Ajo ka lindur…

Details

Veturat më të shitura në nivel global, të vitit 2023

Me një popullsi prej 8 miliard banorëve në planetin e bukur, Tokë, ku gjithçka është bërë dinamike, veturat janë bërë pjesë e pandashme e jetës sonë dhe nevojë për obligimet tona ditore. Si rrjedhojë, kemi shumë marka e shumë lloje të veturave që duam ti blejmë apo edhe i posedojmë, sipas shijes sonë. Në listën…

Details