Informimi i drejtë, sfidë tjetër e gazetarisë përgjatë pandemisë ‘CoViD-19’

Ashtu sikurse mjekët, të cilët gjithandej botës u shpallën heronj të pandemisë edhe ndaj profesionit të gazetarisë, bota shprehu mirënjohje për punën, angazhimin, sfidat dhe rreziqet me të cilat u përballën gazetarët, përgjatë pandemisë CoViD-19. Për të prekur edhe më nga afër sfidat e gazetarëve përgjatë kësaj periudhe, Radio KFOR-i ka intervistuar gazetaren dhe moderatoren…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot me 22 korrik feston ditëlindjen, këngëtarja dhe aktorja amerikane Selena Gomez, e lindur në vitin 1992 në Texas, të SHBA. Ajo lansoi albumin e saj të parë ‘Stars Dance’, në vitin 2013, që arriti në krye të top listës ‘Billboard’. Ajo u bë e famshme fillimisht në rolet e filmave për fëmijë. Në…

Details

Aurelë Redenica, fotografia që kap momentin magjik

“Jeta nuk varet nga frymëmarrjet që marrim por nga momentet që na lene pa frymë”, kjo thënie ka përcjellur gjatë gjithë jetës fotografen e talentuar Aurelë Redinca nga Prishtina, e cila edhe pse me profesion është juriste nuk ka lejuar që fotografia të mbetet vetëm në sirtarin e ëndrrave dhe pasioneve të saj. Aurela pa…

Details

Mirësia dhe përfitimet e saj

Nëse të shtatë miliardë njerëzit në botë do të merrnin pjesë çdo ditë në një “gjest mirësie”, thjesht mendoni se sa më e mirë do të ishte bota. Një gjest mirësie nga ana e juaj mund të ndryshojë botën e tjetrit, por më shumë do të përfitoni ju. Me këtë pajtohet edhe psikologu, Dorjan Krasniqi,…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 21 korrik, të vitit 1987, bendi Guns N’ Roses, lansuan albumin e tyre të parë të titulluar ‘Appetite for Destruction’. Nga ky album dolën super hitet e grupit “Welcome To The Jungle” dhe “Sweet Child O’ Mine”. Albumi ka arritur të shitet në mbi 28 milion kopje në gjithë botën dhe mbi 18…

Details

Sot shënohet ‘Dita Botërore e Kërcimit në Ajër’

Çdo vit, me datën 20 qershor, shënohet ‘Dita Botërore e Kërcimit në Ajër’, për të inkurajuar njerëzit në gjithë botën që të hidhen në ajër njëkohësisht. Ideja pas kësaj iniciative ishte që të ndryshohet orbita e Tokës, si një metodë e pazakontë për të luftuar ngrohjen globale. Ky koncept për herë të parë është prezantuar…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot me 20 korrik feston ditëlindjen, këngëtari dhe kitaristi i njohur Carlos Santana, i lindur në vitin 1947, në Meksikë. Ai ka fituar tetë çmime ‘Grammy’, për albumin e tij ‘Supernatural’. Kënga e tij ‘Maria Maria’, në bashkëpunim me The Product G&B, u lansua në vitin 1999 dhe është një nga këngët më të…

Details

Aktivitetet që mund t’i bëni gjatë verës me fëmijët tuaj

Tashmë fëmijët kanë përfunduar procesin mësimor dhe duke qenë në stinën e verës, prindërit duhet t’i aktivizojnë të vegjlit e tyre në sa më shumë aktivitete të ndryshme fizike, në mënyrë që të shmangin të qëndruarit pasiv, duke përdorur pajisjet teknologjike. Radio KFOR-i, gjithnjë bazuar në këshillat e psikologëve dhe sociologëve, ju ofron disa ide…

Details