Disa fakte interesante…

Radio KFOR-i kohë pas kohe do t’ju ofrojë disa fakte interesante, të çuditshme por edhe qesharake: – Shkrimtari, Stephen King, ka shitur disa nga tregimet e tij të shkurta vetëm për 1 dollarë,  në mënyrë që studentët e filmit, të mund t’i përdorin ato tregime për të bërë filma. Ai i quante tregimet “Dollar Babies”.…

Details

Këshilla se si të mësoni gjuhë të huaja me forcat tuaja

Zhvillimi i vazhdueshëm teknologjik ka zbehur të gjitha pengesat e mundshme për të mësuar gjëra të tjera, varësisht nga fusha juaj e interesit. Mësimi i gjuhëve të reja gjithmonë është një ide e mirë, meqë gjuha është çelësi që iu hap rrugën, veçanërisht të rinjve. Nëpër faqe të internetit, ju mund të keni qasje në…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçohen këto ngjarje

– Me datën 10 Prill, të vitit 1970, këngëtari Elton John, publikoi albumin e tij të dytë në studio, i cili përfshin këngën e famshme ‘Your song’. Albumi u nominua për çmimin ‘Grammy’ për Albumin më të mirë të vitit. – Në vitin 1989, rock bendi ‘The Cult’, publikuan albumin e tyre të katërt me…

Details

BONEVET hap aplikim për klasa online për fëmijët, pa pagesë

Organizata edukativo-arsimore ‘BONEVET’ që në qendër ka zhvillimin e imagjinatës dhe kreativitetit të fëmijëve, ka vendosur që të ofrojë klasa online pa pagesë, për të gjithë fëmijët e interesuar, që të jenë aktiv gjatë kësaj kohe të përballjes me pandeminë COVID-19. Aplikimi për këto klasa për fëmijët e moshës 5 deri në 15 vjeç, do…

Details

Në këtë datë në muzikë veçohen këto ngjarje

Në këtë datë të vitit 2013 kënga  e Adele ‘Someone like you’ ishte kënga më e shkarkuar në Angli. Pas Adele ishte bendi ‘Maroon 5’. Me 9 Prill të vitit 1969 Bob Dylan lansoi albumin e tij të nëntë në studio ‘Nashville Skyline’ që karakterizohej nga muzika country. Në këtë ditë të vitit 1977 grupi…

Details

60 muze të botës që mund t’i vizitoni në mënyrë virtuale

Të gjithë kanë dëshirë dhe medojmë për të vizituar shumë nga muzetë e botës, mirëpo për fat të keq, jo të gjithë jemi në gjendje t’i realizojmë këto synime për shumë arsye. Por, disa nga muzetë më të rëndësishëm në botë kanë shfrytëzuar mundësitë e ofruara nga teknologjitë moderne dhe na kanë dhënë mundësinë që…

Details

‘RC Macadam Prizren’ ndihmon qytetarët në nevojë për të tejkaluar më lehtë pandeminë

‘Rotary International’ është organizatë bamirëse, një ndër më të vjetrat në botë që numëron rreth 34 mijë klube, me 1.3 milion antëtarë “rotarianë”, të cilët kontribuojnë në këtë organizatë. Një ‘Rotary Club’ tashmë është hapur edhe në Prizren, ku anëtarët vullnetmirë kanë ndihmuar qytetarët në nevojë, në këtë kohë të pandemisë COVID-19. Me ktëtë rast…

Details

Në këtë datë në muzikë veçohen këto ngjarje

Në vitin 2003 vajza e Elvis Preslyt Lisa Marie Presley, publikoi albumin e saj solo ‘To Whom It May Concern’. Ky album arriti në pozitën e parë në top listat në SHtetet e Bashkuara të Amerikës. Në këtë datë të vitit 2006 ‘The Rolling Stones’ mbajten koncertin e tyre të parë në Kinë. Me 8…

Details