Krijo eksperiencë unike në media dhe gazetari

Organizata mediale ‘KosovaLive’ ka hapur konkurs për vajzat e moshës 17-24 vjeçare për projektin “iEngage & iWrite”. Ky projekt ka për qëllim që vajzave të reja, studente dhe nxënëse të shkollave të mesme, t’u ofrojë një trajnim në punë në një media profesionale. Vajzave të  përzgjedhura do t’u ofrohet praktikë një mujore në ‘KosovaLive’, gjatë…

Details

Mësoni për kuzhinën tradicionale të komuniteteve të ndryshme

Festivali i animacionit ‘Anibar’ në Pejë, ka organizuar punëtori për të mësuar më shumë mbi traditën e ushqimeve tradicionale dhe trashëgiminë multikulturore të komuniteteve që jetojnë në Kosovë. Aplikuesit duhet të jenë nga mosha 13 deri 30 vjeç, nga të gjitha komunitetet në vend. Ky program mbështetet nga organizata ‘United Nations Development Programme’ (UNDP) dhe…

Details

Era Istrefi pjesë e “Kupës së Botës për Femra 2019”

Ngjarjet sportive botërore tashmë po e ftojnë këngëtaren kosovare me fame botërore, Era Istrefi, që të jetë prezente në aktivitete të shumta. Një gjë të tillë më së miri e tregon  “Kupa e Botës e Futbollit për Femra FIFA 2019”, ku në instagramin e FIFA-s njoftohet se Era Istrefi do të bëjë hapjen e ceremonisë…

Details

Së shpejti një ngjarje spektakulare në qiell

Në orët e hershme të mëngjesit të datës 21 janar, do të shfaqet Eklipsi i Plotë i Hënës edhe në qiellin e Kosovës. Si çdo herë tjetër, edhe këtë vit, klubi i astronomisë “Astronomy Outreach of Kosovo” (AOK), do të sjell teleskopët optik në Prishtinë, për të mundësuar vrojtimin e këtij fenomeni. AOK do të…

Details

ORCA publikon revistën satirike ‘Tempulli i Dijes’

Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim ‘ORCA’, do të publikoj nesër (16.01.19) revistën me karakter satirik ‘Tempulli i Dijes’. Në botimin e tretë të kësaj reviste do të përfshihen artikuj që flasin për ‘Universitetin e Prishtinës’, arsimin e lartë dhe tema të tjera që përfshijnë arsimin, të shkruara në mënyrë satirike. Në një intervistë…

Details

Të eksplorojmë së bashku botën e kinematografisë së vjetër

Në vazhdën e publikimit të filmave të ndryshëm në qendrën “Termokiss”, në Prishtinë, këtë të mërkurë (16.01.19), do të shfaqet filmi i njohur “Beni ecën vet”, i krijuar në vitin 1975, me regji të Xhanfize Kekos dhe me skenar të Kiço Blushit. Siç pohojnë organizatorët, qëllimi i shfaqjes së këtyre filmave, është përçimi i vlerave…

Details

Filmi ‚Në Mes‘, prezanton Kosovën në Berlinale

Përmes një komunikate për media ‘Festivali Ndërkombëtar i Filmit BERLINALE’, njoftoi për pjesëmarrjen e filmit ‚Në Mes‘, të autorit Samir Karahoda në garën ndërkombëtare të filmave të shkurtër “Berlinale Shorts”. Autori i filmit Samir Karahoda, në një prononcim për media është shprehur i lumtur që filmi i tij debutues si regjisor, është vlerësuar nga ky…

Details