Përgatitjet për vitin e ri shkollor

Shkollarët, të cilët zakonisht nisin vitin e ri shkollor më 01 shtator, situata epidemiologjike në vend, ka ndikuar që ata të nisin procesin mësimor më 13 shtator, me ç ‘rast edhe shumë fëmijë do të ulen për herë të parë në bankat shkollore. Nëse situata përmirësohet dhe procesi mësimor nis ashtu siç është njoftuar nga…

Details

Thirrje për mbrojtje të ambientit në ‘’Ditën Ndërkombëtare të Ajrit të Pastër për Qiej të Kaltër’’

Data e sotme, 7 shtator, i është ndarë shënimit të ‘Ditës Ndërkombëtare të Ajrit të Pastër për Qiej të Kaltër’, e cila synon rritjen e ndërgjegjësimit tek të gjithë popujt, se sa është i rëndësishëm për shëndetin, produktivitetin, ekonominë dhe mjedisin, ajri i pastër. Për të vënë në pah rëndësinë e kësaj dite, Radio KFOR-i ka…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 7 shtator, të vitit 1996, reperi i famshëm Tupac Shakur, u qëllua pesë herë me armë në Las Vegas. Pas plagëve të marra, këngëtari ndërroi jetë pas gjashtë ditësh, në moshën 25 vjeçare. Albumi i tij i publikuar pas vdekjes së tij ‘The Don Killuminati: The 7 Day Theory’, u shit në mbi…

Details

Vaksinohu, bashkë ia dalim!

Për të frenuar përhapjen virusit CoViD-19 si dhe për të mbrojtur jetën dhe shëndetin e secilit, Ministria e Shëndetësisë, vazhdimisht u bën thirrje të gjithë qytetarëve të caktojnë terminin e tyre dhe të vaksinohen, sepse vetëm përmes vaksinimit mund të mbrohen nga variantet e reja të COVID-19. Duke u bazuar tek të dhënat e Institutit…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 6 shtator, të vitit 1953, këngëtari Guy Mitchell, ishte në pozitën e parë të këngëve më të mira në Angli, me këngën ‘Look At That Girl’. Ylli i viteve të 50-ta, ka shitur mbi 6 milion albume në gjithë botën. – Në këtë datë, të vitit 1986, grupi i përbërë nga femrat Bananarama,…

Details

Të rejat javore në teknologji

Edhe java që e kemi lënë pas, ka qenë e ‘stërngarkuar’ me lajme teknologjike. E fillojmë me Apple, e cila pritet që të realizojë atë që kompanitë tjera të telefonave të mençur pritet ta realizojnë tek në vitin 2022.  Brenda pak javësh, Apple do të prezantojë gjeneratën e re të telefonave inteligjentë, iPhone 13, për…

Details

Sot shënohet ‘Dita Ndërkombëtare e Bamirësisë’

Fillimi i muajit shtator shënon edhe një ditë humane, atë të solidaritetit dhe ndihmës për njëri-tjetrin. Në vitin 2012 për nder të punës bamirëse dhe kontributit madhështor të Shën Nënë Terezës ‘Kombet e Bashkuara’, zyrtarisht vendosën që datën e sotme, 5 shtatorin, të shpallin si ‘Ditë Botërore të Bamirësisë’. Në këtë ditë, reflektojmë mbi krijimin…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Në këtë datë, të vitit 1946, kishte lindur këngëtari, producenti dhe protagonisti i bendit të famshëm ‘Queen’ Freddie Mercury, në ishullin Zanzibar në  Afrikë. Freddie Mercury konsiderohet si një nga artistët më të famshëm të të gjitha kohërave. Kënga i tij si pjesë e grupit ‘Queen’, “Bohemian Rhapsody”, është pjesë e librit të rekordeve …

Details

Dita e parë e shkollës, një fillim i ri

Dita e parë mësimore, për nxënësit dhe mësuesit mbetet ndër ditët më të  rëndësishme, sidomos për gjeneratën që regjistrohen për herë të parë në shkollë. Kjo ditë edhe pse konsiderohet një ditë feste, gjithashtu është fillim i një kapitulli të ri për gjeneratat e reja, prandaj duhet të kemi kujdes të veçantë ndaj tyre, që…

Details