‘Up to Youth’, derë e aktiviteteve të shumta për të rinjtë e të gjitha komuniteteve

Në kuadër të aktiviteteve të shumta në kuadër të programit ‘Up to Youth’, edhe të rinjtë e Skenderajt po përfitojnë nga ky program. Njëra nga këto iniciativa, është “Përfito nga aktivitetet pas-shkollore”, e cila kishte për qëllim vetëdijesimin dhe përfshirjen sa më të madhe të të rinjve të Skenderajt, në aktivitete jashtëshkollore. Për të kuptuar…

Details

Televizioni, shpikja më e madhe e shekullit të XX-të

Televizioni është media e komunikimit masiv dhe është një nga shpikjet më të rëndësishme të shekullit të njëzetë. Roli kryesor i televizionit është të informojë, argëtojë dhe edukojë publikun për çështje të rëndësishme, në interes të jetës së gjithë shoqërisë. Shpikësi skocez, John Baird krijoi transmetimin e parë të drejtpërdrejtë të kësaj medie, në vitin…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Në këtë datë, të vitit 1981, Queen dhe David Bowie, ishin në pozitën e parë në top listat muzikore britanike, me duetin e tyre “Under Pressure”. Ata e regjistruan këngën së bashku në një studio gjermane dhe njëherit ky ishte bashkëpunimi i parë i David Bowie’t, me një tjetër këngëtar apo bend. – Me…

Details

Filmat premierë të javës së ardhshme

Romancë, dramë, komedi, që do të ju bëjnë të qani e të qeshni me lot, pastaj filma të zhanrit horror, triller e aksion, janë filmat që do të publikohen së shpejti, përkatësisht gjatë javës së ardhshme. Në vijim Radio KFOR-i ju sjellë titujt dhe data e publikimit të tyre: Filmi ‘Strange World’ – Data e…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Në këtë datë, të vitit 2015, Justin Bieber po kryesonte top listat e muzikës në Mbretërinë e Bashkuar me këngën ‘Sorry’. Në top listë gjendeshin të pozicionuara edhe këngët tjera të Justin Bieber, nga albumi i tij ‘Purpose’. – Me 20 nëntor, të vitit 1991, The Rolling Stones njoftuan se kishin nënshkruar një marrëveshje…

Details

Gjithçka gati për ‘Kupën e Botës FIFA 2022’

‘Kupa e Botës FIFA 2022’, do të fillojë nesër (20.11.22), me një festë të madhe për tifozët vendas dhe ndërkombëtarë, me ndeshjen në mes Katarit dhe Ekuadorit, në orën 17:00 (të kohës sonë), një ndeshje që do të përcillet me ceremoni, e që do të zhvillohet drejtpërdrejt nga stadiumi ‘Al Bayt’, i cili do të…

Details

Të rejat javore në teknologji

Përmbledhjen javore në teknologji, e fillojmë me produktin e ri të kompanisë OnePlus. Kompania në fjalë po kërkon t’i bashkohet tregut të tabletëve Android dhe tashmë ka patentën për emrin “OnePlus Pad”, debutimi i të cilit pritet të bëhet në fillimin të 2023-ës. Në përmbledhjen javore, kemi edhe diçka nga fusha e robotikës. Roboti i…

Details

Këngët më të reja në Radio KFOR

Edhe ky nëntor, na ka sjellë shumë premiera muzikore, të cilat ekipi i Radio KFOR-it është përkujdesur që ti sjellë tek ju. Më poshtë këtij lajmi, mund të gjeni këngët premierë, të cilat mund ti dëgjoni nga dita e sotme (18.11.22), në Radio KFOR: Nicki Minaj, Maluma & Myriam Fares Ft. FIFA Sound – Tukoh…

Details