Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 13 gusht, të vitit 1963, albumi i Elvis Presley’t, i emërtuar “Girls! Girls! Girls!’, u  certifikua me vlerësimin i artë, në SHBA. – Në këtë datë, të vitit 1988, pjesëtari i bendit The Cure, Robert Smith, u martua me të dashurën e tij të fëmijërisë, Mary Poole, në Manastirin e Benediktit në Sussex,…

Details

Biletat në zbritje, për Sea Dance Festival

DJ të shumtë, si Mind Against, Human Rias, Coeus dhe shumë të tjerë, do të përmbushin linjën elektronike në Sea Dance Festival Kanë mbetur vetëm edhe dy javë deri në fillim të Sea Dance Festival, ku yjet ndërkombëtarë dhe rajonal, premtojnë performanca të paharrueshme, duke filluar nga data 26 deri më 28 gusht, në gjirin…

Details

Këngët e reja në Radio K4

Vapën e shuajmë me freskinë e këngëve të reja, të cilat Radio KFOR-i vazhdon t’ju sjell çdo ditë. Nga këngët premierë, vlen të theksohet bashkëpunimi ndërmjet Tyga, Jhené Aiko dhe reperi i ndjerë Pop Smoke, të cilët kanë sjellë këngën me emrin ‘Sunshine’. Javë më parë është lansuar projekti ‘Break my Soul’, nga Beyonce, mirëpo…

Details

Poezi e debat mbi hapësirat publike, aktivitetet e radhës në ‘Manifesta’

‘Manifesta Bienalja Nomade Evropiane’ e artit bashkëkohor, që këtë vit po zhvillohet në Prishtinë, në kuadër të edicionit të 14-të, ka bërë bashkë artistë nga e gjithë bota me instalacione artistike, aktivitete kulturore, debate dhe krijimin e bashkëpunimit në fushën artistike. Gjatë ditës së sotme (12.08.22), do të zhvillohet një panel diskutimi organizuar nga UN…

Details

Ndihmë për gratë në biznese dhe për fuqizimin e grave në zonat rurale

Organizatat ‘Kosova Women 4 Women’ (K-W4W), së bashku me ‘Programin për të Drejta Civile në Kosovë’ dhe ‘CARE International’, me financim nga Ministria Federale Gjermane për zhvillim ekonomik (BMZ), kanë hapur thirrje për të përkrahur gratë në biznes në sektorin e bujqësisë në Kosovë. Qëllimi i këtij projekti është të mbështesë sektorin agro-rural, rritjen e…

Details

Dita Ndërkombëtare e Rinisë

Shënimi i ‘Ditës Ndërkombëtare të Rinisë’, ka për qëllim kremtimin e kontributeve të të rinjve, në parandalimin dhe transformimin e konfliktit si dhe gjithë përfshirjen rinore, drejtësinë sociale dhe paqen e qëndrueshme për të rinjtë. Prandaj, Asambleja e Përgjithshme e OKB-së përmes një rezolute të posaçme ka vendosur datën e sotme, 12 gushtin, në shënimin…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 12 gusht, të vitit 1991, rock bendi Metallica, lansuan albumin e tyre të pestë me radhë, të cilin e titulluan ‘The Black Album’. Albumi arriti në pozitën e parë, në 8 shtete të botës, përfshirë edhe SHBA dhe grupi arriti shitje të mbi 16 milion kopjeve të këtij albumi. – Në këtë datë,…

Details

Rëndësia jetike e ujit!

Përdorimi racional i ujit është gjithmonë i rëndësishëm, mirëpo veçanërisht është i rëndësishëm gjatë periudhave të thatësirës apo të stinës së verës, meqë ka një kërkesë të madhe për furnizime me ujë. Para së gjithash, kursimi i ujit do të rezultonte në reduktimin e thatësirave në mbarë botën dhe kjo do të rriste ndjeshëm shanset…

Details

Siguria online, sfida më e madhe e botës teknologjike sot

Zhvillimi i madh teknologjik po ndikon në çdo fushë të jetës. Reflektimi pozitiv i teknologjisë vërehet gjithandej, e të gjithë pajtohemi, se sot, falë teknologjisë, na është lehtësuar jeta.  Mirëpo, një nga sfidat më të mëdha me të cilën përballet teknologjia, është siguria e të dhënave online. Nuk ka rëndësia a jeni kompani apo person…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Në këtë datë, të vitit 1999, bendi i famshëm Kiss, zbuluan yllin e tyre, në bulevardin e famshëm të yjeve, në ‘Hollywood Walk Of Fame’. Kiss përgjatë viteve kanë publikuar mbi 30 albume dhe kanë arritur të shesin mbi 80 milion albume, në gjithë botën. – Në po këtë datë, të vitit 1997, bendi…

Details