Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 19 shtator, të vitit 1998, këngëtari Robbie Williams, ishte në pozitën e parë të top listës muzikore angleze me këngën ‘Millennium’, që ishte pjesë e albumit të tij të dytë me radhë, i titulluar ‘I’ve Been Expecting You’. – Në këtë datë, të vitit 1993, Pearl Jam ri lansuan albumin e tyre të…

Details

Listë e gjatë filmash premierë edhe gjatë javës së ardhshme

Artdashësit apo adhuruesit e filmave, do të dëshirojnë të kenë më shumë kohë gjatë javës së ardhshme, për të qëndruar përpara ekraneve televizive apo për të shikuar filma, ku shumica prej tyre përveç që do të shfaqen premierë në kinema, do të jepen premierë edhe në rrjetin Netflix. Bëhet fjalë për premiera filmash të zhanreve…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 18 shtator, të vitit 1970, kitaristi i njohur amerikan Jimi Hendrix, u gjet i vdekur në shtëpinë e tij. Ai kishte vdekur si pasojë e përdorimit të madh të medikamenteve dhe alkoolit. Ai konsiderohet si një nga instrumentistët më të njohur në historinë e muzikës rock dhe një nga artistët më me influencë…

Details

Zbuloni krijimtarinë tuaj, vizatoni një histori shumetnike!

Me idenë e aftësimit të të rinjve që kanë shumë ndjekës në rrjetet sociale, të formojnë mendim kritik, të mbledhin komunitete dhe të jenë pjesë e praktikave dhe perspektivave të reja në komunikim dhe dialog, nisma e re sociale NSI ka nisur iniciativën ’Linking Through Lenses’ LTL (Lidhja Përmes Lenteve). Në lidhje me këtë projekt,…

Details

Këngët më të reja në Radio K4

Sikurse çdo fundjavë edhe sot, Radio KFOR-i ju sjell këngët më të reja botërore, të publikuara së fundmi. Se cila nga këto këngë do të bëhet hit, neve na mbetet të shohim në ditët në vijim. Më poshtë lajmit ju mund të gjeni vetëm disa nga premierat e kësaj jave, pasi që edhe këtë javë,…

Details

Rëndësia e sigurisë së pacientëve

Sot (17.09.21), shënohet ‘Dita Botërore për Sigurinë e Pacientit’, ku përmes kampanjave të ndryshme ftohen të gjitha grupet e interesit në sistemin shëndetësor, për të punuar së bashku me qëllim të përmirësimit të sigurisë së pacientëve. Tema e këtij viti për të shënuar ‘Ditën Botërore të Sigurisë së Pacientit’, është caktuar “Nëna të sigurta dhe…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 17 shtator, të vitit 1999, nëna e reperit Eminem, Debbie Mathers-Briggs, kishte ngritur një aktakuzë ndaj djalit të saj, duke e akuzuar për portretizimin e saj negativ në këngët e tij dhe në intervista të shumta. – Në këtë datë, të vitit 2011, këngëtarja britanike Adele, arriti në pozitën e parë të top…

Details

Sfidat e shoferëve të taksive përgjatë pandemisë

Ashtu sikurse çdo sferë tjetër edhe shërbimet e transportit po përballen edhe më tutje me sfida që i ka sjell situata pandemike. Për të kuptuar se cilat janë disa nga këto sfida të pandemisë, Radio KFOR-i ka biseduar me një shofer taksie, taksistin Haxhi Gashi: “Përgjatë kësaj kohe jemi përballë dhe po vazhdojmë që të…

Details

Organizohet kamp për ndërtimin e paqes “Bees-Building Camp”

Asociacioni i të rinjve ‘Young Active Graçanica’, fton të rinjtë nga të gjitha komunitetet të aplikojnë për kampin e ndërtimit të paqes “Bees-Building Camp”. Kampi i ndërtimit të paqes “Bees-Building Camp” është një mundësi ndërveprimi dhe përjetimi për të rinjtë e bashkësive të ndryshme etnike, që aspiron t’i angazhojë ata për të mësuar rreth bletarisë…

Details