Filmat e javës së ardhshme

Nëse doni të jeni të përditësuar me premierat e ardhshme filmike, që do të publikohen gjatë ditëve të ardhshme, Radio KFOR-i ju sjell në vijim titujt dhe datat e publikimit të tyre:   Filmi ‘Nightbooks’ – Data e publikimit: 15 shtator Filmi ‘Schumacher’ – Data e publikimit: 15 shtator Filmi ‘Cry Macho’ – Data e…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot, me 11 shtator feston ditëlindjen reperi dhe aktori amerikan Ludacris, i lindur në vitin 1977 në Illinois të SHBA. Emri i tij i vërtetë është Christofer Bridges, ndërsa në vitin 2001, kënga i tij e titulluar ‘One Minute Man’, e interpretuar në bashkëpunim me Missy Elliott, mbante pozitat e para të top listave…

Details

Këto janë hitet më të reja në Radio K4

Se muzika e mirë ndikon pozitivisht në disponimin e të gjithëve, këtë fakt e dinë të gjithë e sidomos dëgjuesit e Radio KFOR-it, stafi i të cilit mundohet që këtë disponim të mirë, të ju ofrojë gjithmonë dëgjuesve, përmes emisioneve të njëpasnjëshme argëtuese si dhe përmes muzikës. Në vijim ju sjellim këngët premierë, të cilat…

Details

Biçikletat me rrymë, avantazhet dhe mangësitë

Holanda, zë vendin e parë në botë për njerëzit të cilët në baza ditore përdorin biçikletën si mjet transporti, mirëpo edhe kryerjen punëve të tyre të përditshme. Çiklizmi është një nga aktivitetet më të shëndetshme fizike por edhe mendore për njeriun. Çiklizmi ndihmon që të fitoni energji, të humbisni peshë, përmirësoni qarkullimin e gjakut dhe…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 10 Shtator, të vitit 1988, bendi Guns N’ Roses, qëndruan për dy javë në pozitën e parë të top listave amerikane, me këngën ‘Sëweet Child O’ Mine’. Me këtë këngë, ata ishin edhe në pozitat e para të top listave britanike dhe evropiane. – Me 10 shtator, të vitit 1991, grupi i famshëm…

Details

Arsimimi, e drejtë e secilit njeri

‘Dita Ndërkombëtare për Mbrojtjen e Arsimit nga Sulmet’, e cila shënohet sot (09.09.21), fokusohet tek 75 milionë fëmijë, të moshave nga 3 deri në 18 vjeç, që jetojnë në vende të prekura nga kriza dhe nevojën e tyre urgjente për ndihmë arsimore. Edukimi shpëton jetë. Me të lënë universitetin, të rinjtë shumë shpesh bëhen shënjestër…

Details

Sfidat e shoferëve të taksive dhe autobusëve gjatë Covid-19

Një sektor shumë i prekur nga masat kundër Covid-19, janë padyshim edhe shërbimet e transportit, shoferët e taksive dhe autobusëve, të cilët gjatë kësaj periudhe u përballën me ndryshime të shumta në punën e tyre të përditshme. Rreth sfidave të cilat po i kalojnë çdo ditë, si ofrues të shërbimeve për klientët e tyre, për…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 9 shtator, të vitit 1995, reperi Coolio, në bashkëpunim me L.V., ishin në pozitën e parë të top listave amerikane me këngën ‘Gangsta’s Paradise’. Kjo këngë ishte edhe kolonë zanore e filmit ‘Dangerous Minds’. Coolio për këtë këngë u shpërblye me çmimin ‘Grammy’, për këngën më të mirë në zhanrin Rap. – Në…

Details

Radio KFOR-i në përkrahje të artistëve të rinj

Duke ditur që Radio KFOR-i përkrah artistët e rinj, kësaj radhe do t’ju prezantoj Elmir Dedushin, një artist të ri, i cili pretendon që me punën e tij të pandalshme, të arrijë suksese të pafundme. Artisti i ri, Dedushi, për Radio KFOR-in tregoi se për artistët e rinj, nuk është i lehtë depërtimi: “Është vështirë…

Details