Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 28 shkurt të vitit 1976, albumi i Paul Simon ‘Still Crazy After All These Years’, u shpërblye me çmimin ‘Albumi i Vitit’ në ceremoninë e 18-të të çmimeve Grammy. Derisa ai pranoi çmimin në skenë, tha se duhet ta falenderoj këngëtarin Stevie Wonder që nuk ka publikuar album këtë vit. Në këtë datë në…

Details

Të rejat nga teknologjia

Kompania Globale e Transformimit Digjital ‘KIM+CARTA’, pritet të afrojë në familjen e madhe edhe një kompani nga Kosova. Kompania ka njoftuar që synon të blejë kompaninë kosovare të zhvillimit softuerik  ‘Frakton’, e bashkë me të edhe kompaninë ‘Melon’, nga Bullgaria. Po flasim për kompani të zhvillimit softuerik që kanë fokus zhvillimin e faqeve online, aplikacioneve…

Details

Me filma të shumtë nis edhe muaji mars

E ngjeshur me filma do të jetë edhe java e ardhshme, ku ju presin filma të llojllojshëm, të cilët i përkasin të gjitha zhanreve filmike. Radio KFOR-i, si rëndom ju njofton me titujt dhe datat e publikimit të tyre:   Filmi ‘After the Pandemic’- Data e publikimit: 01 mars Filmi ‘The Pink Cloud’ – Data…

Details

Dita Botërore e OJQ-ve

Çdo vit me 27 Shkurt, bota shënon ‘Ditën e Organizatave Joqeveritare’, për të njohur punën e përditshme të njerëzve që qëndrojnë pas organizatave jo fitim prurëse. Për shënimin e kësaj dite dhe rreth rëndësisë së OJQ-ve, për Radio KFOR-in ka folur Drejtori i organizatës joqeveritare “Let’s Do It Kosova”, z. Luan Hasanaj: “Organizatat joqeveritare kanë…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 27 shkurt të vitit 1980, Michael Jackson fitoi çmimin e parë Grammy, për performancën më të mirë në zhanrin R&B për këngën ‘Don’t Stop till You get Enough’. Në këtë datë në vitin 1999, Britney Spears po triumfonte nga fama me këngën e saj ‘Baby One More Time’, duke kryesuar toplistat britanike dhe amerikane.…

Details

Këto janë premierat e fundit në Radio K4

Radio KFOR-i po vazhdon të sjellë tek ju, këngët premierë nga tregu vendor dhe ai ndërkombëtar. Disa nga titujt e këngëve më të reja, ju sjellim në vijim: Tyga Ft. Doja Cat – Freaky Deaky Rosalia – Chicken Teriyak OneRepublic – West Coast Kygo Ft. DNCE – Dancing Feet Kehlani – Little Story Avril Lavigne…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 26 shkurt të vitit 1953, ka lindur këngëtari i njohur Michael Bolton, i cili në vitin 1990  mbante pozitat e para të top listave amerikane me këngën ‘How Am I Supposed To Live Without You’. Ai ka fituar dy çmime Grammy dhe ka shitur miliona albume në gjithë botën. Në këtë ditë në vitin…

Details

Dhuro gjak, shpëto jetë, bëhu hero!

KFOR-i, në bashkëpunim me Qendrën Kombëtare të Transfuzionit të Gjakut të Kosovës, ka organizuar dhurimin vullnetar të gjakut të më shumë se 170 ushtarëve. Në këtë ngjarje mori pjesë edhe një delegacion i lartë i KFOR-it, i kryesuar nga komandanti i KFOR-it, Gjeneral Major Ferenc KAJÁRI. Në një prononcim për radio KFOR-in, Gjeneral Major KAJÁRI,…

Details

Doza përforcuese e vaksinës, efikase në mbrojtje nga Covid-19

Përballja me pandeminë Covid-19 po vazhdon edhe më tej, ndonëse disa shtete të botës ka filluar lehtësimi i masave dhe lëvizjes së qytetarëve, në Kosovë ende po vazhdojnë masat parandaluese anti-covid. Deri më tani në Kosovë janë administruar mbi 1 milion 800 mijë vaksina, derisa mbi 800 mijë qytetarë kanë marrë dozën e tretë përforcuese.…

Details