Zhytësja Triera Kasumi Berisha, do të ndaj eksperiencat e saj të eksplorimit të thellësive dhe botës nënujore

Në kuadër të programit “Taboo Talks”, organizuar nga fondacioni “Shtatëmbëdhjetë”, nesër më 13 qershor, zhytësja Triera Kasumi Berisha, do të ndaj historinë e saj personale të të qenurit zhytëse shpëtimtare dhe gruaja e vetme në Klubin e Zhytjes Prishtina. Eksplorimi i thellësive dhe botës nënujore mund të konsiderohet si pjesë rekreative e sportit të zhytjes,…

Details

Grupi legjendar “Gjurmët” kthehet në skenë pas 30 viteve

Grupi legjendar i rokut “Gjurmët”, sot (12 qershor), do të mbajnë koncert pas tridhjetë vitesh në sallën “1 Tetori”, në Prishtinë, duke filluar nga ora 20:30. Të hollat e mbledhura nga ky koncert do të përdoren për blerjen e instrumenteve muzikore për nder të 70 vjetorit të shkollës së mesme të muzikës “Prenk Jakova”, në…

Details

Teatri Dodona nesër sjell shfaqjen ‘Tango’

Në teatrin ‘Dodona’ në Prishtinë, nesër (12.06.19) do të shfaqet shfaqja ‘Tango’, nga Albana Muja me regji të Ekrem Sopit, duke filluar nga ora 19:30. Autorja e shfaqjes “Tango”, Albana Muja shtoi edhe disa fjalë për Radio KFOR-in në lidhje me këtë shfaqje: “Kjo shfaqje rrëfen historinë e dy grave të dëshpëruara, të cilat tashmë…

Details

Sot fillon edicioni i parë i festivalit “FerForest”

Hapësira e fshatit Nerodime, e cila posedon një natyrë që të lë mbresa, me datat 11 dhe 12 qershor, do të shndërrohet në arenë muzikore, përmes ‘Festivalit FerForest’, me pjesëmarrjen e DJ-ve të famshëm, siq është DJ Mahmut Orhan i cili njihet edhe për realizimin e muzikës pë serialin më të shikuar në botë ‘Game…

Details

Sot fillon festivali ndërkombëtar i kitarës ‘Vihuela Guitar Fest’

Festivali ndërkombëtar i kitarës ‘Vihuela Guitar Fest’, fillon sonte (11.06.19) edicionin e shtatë me radhë, me aktivitete të shumta dhe me të ftuar special. Duke filluar nga ora 19:00 në ambientet e ‘Filharmonisë së  Kosovës’ në Prishtinë, kitaristë të shumtë do të performojnë me instrumentin e kitarës. Drejtori i festivalit ‘Vihuela Guitar Fest’, Naser Dula, në…

Details

IKSHPK bën thirrje për kujdes të shtuar nga rriqërat

Përmes një komunikatë për media, Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK), bën apel për kujdes të shtuar nga rriqërat, meqenëse, siç njofton ky Instituti, ato tashmë kanë filluar të pickojnë. Instituti Kombëtar rekomandon qytetarët që të mos qëndrojnë gjatë dhe pa nevoj në livadhe dhe vende me shkurre, mirëpo nëse patjetër duhet të…

Details

Gjakova nesër hapë ‘Panairi Veror 2019’

Organizuar nga Help Kosovo në bashkëpunim me Organizatën Gjermane “Help – Hilfe zur Selbsthilfe” dhe Odën Ekonomike e Kosovës, në kuadër të promovimit dhe mbështetjes së prodhuesve vendor, për herë të parë në shëtitoren e Lumit Krena, më 11 qershor, nga ora 10:00-16:00, do të mbahet “Panairi Veror”. Për qëllimin konkret të këtij Panairi, Radio…

Details

Koncert solistik me të ftuar special në Ferizaj

Qyteti i Ferizajt ka organizuar sonte (10.06.19) një koncert me tinguj të muzikës klasike dhe me surpriza të shumta. ‘Qendra e Kulturës’ se këtij  qyteti në bashkëpunim me teatrin e qytetit ‘ Adriana Abdullahu’, do të sjellin koncertin solistik ku do të paraqiten artistë të shumë të muzikës klasike. Koncerti do të filloj sonte nga…

Details

‘Metal United World Wide’ sivjet me kauzë humanitare dhe shumë risi të tjera

Në studion e Radio KFOR-it, sot (10 qershor), në emisionin e pasdites “Macchiato Lounge”, te moderatorja Pranvera Behrami, të ftuar ishin tre rokerët e mirënjohur të skenës kosovare,  kitaristi dhe  vokalisti i grupit muzikor  “Land of confusion”, Elod Bajrami, zyrtari për media për koncertin “MUWW”, Fatos Dobroshi si dhe nikoqiri i festivalit botëror “MUWW”,  Artan…

Details

Shkenca, përmes syve të fëmijëve

Shkolla fillore ‘International Learning Group’ në Prishtinë sot (10.06.19), nga ora 13:20 ka organizuar në ambientet e kësaj shkolle ‘Panairin e Shkencës’ për të gjithë nxënësit që ndjekin mësimet në këtë shkollë. Nxënësit nga klasa e 5-të deri në klasën e 7-të përmes kreativitetit dhe njohurive të tyre kanë paraqitur punimet e tyre në fushën…

Details