Lulzim Tafa fitues i çmimit të parë për letërsi në Rumani

Për poetin e njohur kosovar, Lulzim Tafa, vlerësimet nga juri të ndryshme profesionale vendore e botërore po ndodhin pothuajse çdo ditë. Së fundmi, poeti është shpallur fitues i çmimit të parë për letërsi, në Festivalin më të madh ndërkombëtar të poezisë “Mihai Eminescu”, që po mbahet në Rumani. Çmimi respektiv i është ndarë poetit Tafa,…

Details

Kitaristët Tringa dhe Endriti, vijnë me laramani veprash klasike

Kitaristët e rinj Tringa Sadiku dhe Endrit Xërxa, do të performojnë sonte para publikut në Mitrovicë në koncertin e përbashkët të muzikës klasike në galerinë ‘Kosovo Art Exchange Galery’. Tringa Ademi tregoi ekskluzivisht për Radio KFOR-in për programin e këtij koncerti: “Për ketë koncert jemi pergatitur një vit dhe kemi punuar me profesor Xhevdet Sahatçiun…

Details

Shënohet ‘Dita Botërore e Monitorimit të Ujit’

18 shtatori karakterizohet si ‘Dita Botërore e Monitorimit të Ujit’, e cila u krijua në vitin 2003 nga Fondacioni i Ujit të Pastër të Amerikës, si një program global i edukimit në terren. Që të kuptojmë se ku qëndron Kosova sa i përket monitorimit të ujit, Radio KFOR-i  intervistoi  Kryeshefin Ekzekutiv të Kompanisë Rajonale të…

Details

Ndahen çmimet ‘Emmy Awards 2018’

Është mbajtur mbrëmë (17.09.18) në Los Anxhelos, ceremonia e ndarjes së çmimeve “Emmy’, organizuar çdo vit për të nderuar industrinë e kinematografisë dhe televizionit. Në vijim Radio KFOR-i ju sjell listën e çmimeve kryesore të cilat u ndanë mbrëmë, në edicionin e sivjetmë, i 70-të me radhë: – Çmimi për ‘Aktorin më të Mirë në…

Details

Sot Dita Botërore e Respektit: “Respekto që të të respektojnë“

Përkufizimin më të mirë përsa i përket respektit, krahas shumë të tillëve nga personalitete të shquara botërore, na e ka lënë poeti i njohur pakistanez Hussein Nishan, i cili këtë virtyt e përkufizon kësisoj: „Trajtoji njerëzit ashtu siç do të doje të të trajtonin ata ty, foli të tjerëve ashtu siç do të dëshiroje të…

Details

Të rizbulojmë vendet e fshehura të trashëgimisë kulturore të Kosovës

GAIA Kosova në bashkëpunim me Manastirin ortodoks, mbështetur nga “World Vision”, organizojnë shkëmbimin rinor rreth trashëgimisë kulturore, paqes dhe fesë, në Hoçë të Madhe, nga data 24 deri më 29 shtator. ‘Gjatë këtij shkëmbimi të të rinjve, pjesëmarrësit do të kenë mundësi që të mësojnë rreth trashëgimisë kulturore dhe fetare të këtij vendi të Kosovës,…

Details

Egypt fillojnë turneun Evropian në Rockuzinë

Këtë të Mërkure, me datën 19 Shtator, rock/blues grupi i njohur Egypt nga Britania do të performojë në Rockuzinë, njëra nga rock baret më ekskluzive në Kosovë. Menaxheri i rock barit ‘Rockuzinë’, Fisnik Bekolli, i cili çdo ditë kujdeset që të ketë risi për adhuruesit e rock muzikës në këtë braserie, në një prononcim për…

Details

Sot shënohet ‘Dita Ndërkombëtare për Ruajtjen e Shtresës së Ozonit’

Dita Ndërkombëtare e Kombeve të Bashkuara për Ruajtjen e Shtresës së Ozonit festohet çdo vit në datë 16 Shtator,  duke përkujtuar nënshkrimin e Protokollit të Montrealit të vitit 1987 mbi substancat që rrënojnë shtresën e ozonit. Pikërisht për këtë ditë organizohen dhe përkrahen aktivitete të ndryshme, të cilat ndihmojnë në krijimin e ndërgjegjësimit  mbi temat…

Details

Rrugëtimi botëror i shfaqjes “Aktori në kuti” i Mentor Zymberajt

Megjithëse tashmë kanë kaluar 10 vite nga prezantimi i parë i shfaqjes “Aktori në kuti”, fabula e saj dhe interpretimi i aktorit të dëshmuar Mentor Zymberaj, vazhdojnë të vlerësohen nga dashamirët e teatrit kudo në botë. Pritje madhështore kësaj shfaqjeje iu bë edhe në Teatrin” The Playground Theatre”, që u mbajt mbrëmë (13.09.18) në Londër.…

Details