Premierat botërore të filmave për javën e ardhshme

Edhe muaji prill, do të jetë i larmishëm me filma të shumtë që do të jepen premierë gjatë ditëve të ardhshme. Radio KFOR-i ju mbanë të përditësuar, me filmat që do të mund t’i shikoni premierë në ditët vijuese: Filmi ‘French Exit’ – Data e publikimit: 02 prill Filmi ‘Every Breath You Take’ – Data…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot me 28 mars feston ditëlindjen këngëtarja e famshme dhe aktorja Lady Gaga, e cila sot mbush 35 vjet. Emri i saj i vërtetë është Stefani Joanne Angelina Germanotta. Ajo ka fituar 12 çmime Grammy dha ka shitur miliona kopje të albumeve. – Më 28 mars 1973, Led Zeppelin lansuan albumin e tyre të…

Details

Ndale dritën dhe mbroje planetin në ‘Orën e Tokës’

‘Ora e Tokës’ është një nga lëvizjet më të mëdha në botë, për planetin tonë. Miliona njerëz në të gjithë botën fikin dritat në shtëpitë e tyre për një orë, për të treguar se kujdesen për të ardhmen e planetit tonë – shtëpisë sonë të përbashkët. Dekadave të fundit planeti ynë është përballur me sfida…

Details

Teatri, ky art plot jetë e ngjyra

“Nëse teatri ka vdekur, rroftë teatri”, kështu shkroi më 27 mars të vitit 1961, dramaturgu dhe poeti francez, Jean Cocteau dhe kjo ishte porosia e parë, në atë që do të njihej edhe si ’Dita Botërore e Teatrit’, e cila shënohet pikërisht sot (27 mars). Ajo që gjithë jetën vazhdon të ia kushtoj teatrit, duke…

Details

Artisja e ditës së sotme në Radio KFOR, Tina Turner

Tina Turner, ndryshe e njohur edhe si ‘Mbretëresha e rock & roll-it’, ka fituar shumë çmime Grammy, me qindra këngë të publikuara, që u kthyen në hite në gjithë botën. Ajo ka shitur mbi 100 milion kopje të albumeve të saj, kjo është arsyeja pse është cilësuar si “një nga këngëtaret më të mëdha të…

Details

Udhëtojmë drejt Filipineve, në kryeqytetin e lashtë në Manila

Manila, kryeqyteti i Filipineve, është një qytet i i bukur, i njohur për arkitekturën koloniale spanjolle dhe rrokaqiejt modern. Është shtëpi e kishës të shekullit të 16-të, të Shën Augustinit si dhe Fort Santiagos, një kështjellë historike, që dikur ishte burg ushtarak. Universiteti Santo Tomas, në Sampaloc, është gjithashtu një element shumë i rëndësishëm në…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot feston ditëlindjen këngëtarja dhe tekstshkruesja e famshme Mariah Carey e lindur në vitin 1969. Ajo është pjesë e librit të rekordeve ‘Guinness’ për vokalin e saj unik me pesë oktava, stilin e këndimit dhe aftësinë e saj të shkrimit të këngëve me titullin ‘Songbird Supreme’. Mariah Carey ka shitur mbi 200 milion albume…

Details