“Ta sfidosh strukturën” – Diskutim i hapur me Luljeta Aliun

Në kuadër të Kampanjës “Ndaleni heshtjen: Flisni hapur, flisni me zë të lartë”, sot (30 tetor), do të mbahet eventi “Të sfidosh strukturën”, ku folëse do të jetë drejtoresha ekzekutive e Iniciativës për Drejtësi dhe Barazi, Luljeta Aliu. Ky event do të fillojë në orën 17:00, ndërsa folësja Luljeta Aliu, njihet për aktivizimin e saj…

Details

Në prag të shënimit të “Ditës Botërore të Përkujtimit të Viktimave në Trafik”, Policia e Kosovës me fushata vetëdijesuese

17 nëntori i është ndarë shënimit të “Ditës Botërore të Përkujtimit të Viktimave në Trafik”. Për këtë arsye, Policia e Kosovës tashmë ka filluar me fushata vetëdijesuese për trafikun rrugor, kështu tha, zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Bajram Krasniqi, enkas për Radio KFOR-in: “Policia e Kosovës veç ka filluar aktivitete e saja në kuadër të…

Details

E shtuna me Mustaqoshin Larosh

Si çdo vikend tjetër, edhe kjo e shtunë (2 nëntor), do të jetë shumë e veçantë për fëmijët që e duan teatrin dhe shfaqjet që përputhen me personazhet që ata duan dhe me imagjinatën e zhvilluar të tyre. “Mustaqoshi Larosh”, me dramatizim dhe regji të Melihate Qenës, është shfaqja që do t’i argëtoj fëmijët përgjatë…

Details

Kampanja ‘Friday for Future’ thirrje për mbrojtje të ambientit

Ndotja e ambientit vazhdon të jetë problem global duke përfshirë edhe Kosovën. Për të diskutuar dhe për të ndryshuar diçka në këtë aspekt organizatat ‘Termokiss’ dhe ‘Gaia Kosova’, kanë organizuar një kampanjë që do të zgjasë disa javë duke mobilizuar komunitetin për mbrojtjen e ambientit. Aktiviteti në fjalë do të mbahet sot (29 tetor),në qendrën…

Details

Zjarrfikësit në Kamenicë kërkojnë ndihmë nga qytetarët për shuarjen e zjarreve në pyje

Ka tri ditë që Komuna e Kamenicës po përballet me zjarre në pyjet e fshatrave Meshinë, Svircë dhe Lajqiq. Pavarësisht përpjekjeve të vazhdueshme, njësia e zjarrfikësve ende nuk ka arritur të ndalojë zjarrin, andaj kanë kërkuar ndihmë nga qytetarët. Komandanti i Stacionit të Zjarrfikësve në Kamenicë, Riza Bunjaku, përmes frekuencave të Radio KFOR-it, bëri apel:…

Details

20 vjet me Radio KFOR-in

Që nga viti 1999 valët e radio KFOR-it dëgjohen me shumë ëndje, pasi janë valë që transmetojnë mesazhe edukative, kulturore, mesazhe për tolerancë dhe bashkëjetesë. Radio KFOR filloi përhapjen e misionit të saj paqësor përmes stafit të përbërë nga shqiptarë e serbë, të cilët krijuan mesazhe të forta për paqe dhe tolerancë, duke i ndarë…

Details

Çfarë do të thotë interneti për ju?

Interneti është sistem i rrjeteve kompjuterike të ndërlidhura dhe origjina e tij daton shumë herët. Interneti sot, mbart një gamë të gjerë të burimeve të informacionit dhe shërbimeve, por përtej një përkufizimi, interneti sot do të thotë shumë për secilin individ që e përdorë atë në përditshmëri.  Të pyetur se si do e përmblidhnin internetin…

Details

Fondacion ‘17’ fton të gjitha komunitetet për aplikim në projektin “INFRARED”

Fondacion ‘Shtatëmbëdhjetë’ u bën thirrje artistëve të të gjitha komuniteteve në Kosovë, që të bëhen pjesë e ‘Rezidencës së Artit INFRARED’, aplikim ky që është i hapur deri më 30 tetor. Lidhur me këtë projekt, Radio KFOR-i ka kontaktuar me menaxheren e projektit “INFRARED”, Ajete Kërqeli: “Në kuadër të projektit “INFRARED”, ne kemi për qëllim…

Details

Mbahet diskutim i hapur për sigurinë kibernetike

Kompania CACTTUS në bashkëpunim me Cacttus Education dhe Cyber Academy, do të organizojnë sot (28 teto) një diskutim të hapur me panelistë për sigurinë kibernetike. Ky diskutim do të mbahet nga ora 16:00, në hapësirat e Shkollës së Lartë Profesionale e Teknologjisë së Informacionit “Cacttus Education”. Në këtë diskutim, panelistë do të jenë: eksperti i…

Details