Nxënësit dhe të rinjtë zhvillojnë kreativitetin e tyre në elektronikë dhe programim

Sot, (28.08.19) me fillim nga ora 18:00, në ambientin e ‘LabBox’ do të zhvillohet një eksperiencë e krijimit teknologjik përmes produktit ‘LabBox’. Për të mësuar më shumë rreth aktivitetit dhe këtij priodukti, Radio KFOR-i ka kontaktuar me bashkëthemeluesen e ‘LabBox’, Fiona Shehu e cila na tregoi për produktin dhe eventin e sotëm: “Është një produkt…

Details

Cila është sot shoqëria e vërtetë?!

Me të gjitha angazhimet që jeta sot na ofron, padyshim që nuk bën të jemi vetë, sepse ndonjëherë edhe shoqëria është pjesë e pandashme e jetës sonë . Në fakt, jo gjithmonë kemi shoqëri të mirë, përkrahëse dhe të afërt. Në ditët e sotme ka shumë zhgënjime, sidomos në botën kapitaliste, ku shumë pak ka…

Details

Është duke u mbajtur në Prizren Konferenca shkencore ndërkombëtare

Tashmë ka nisur së realizuari Konferenca Shkencore Ndërkombëtare me tematika të ndryshme nga Shkencat e Natyrës dhe Teknologjia, Shkencat e Jetës dhe Teknologjia dhe nga Shkencat Inxhinierike dhe Teknologjia. Këto punime janë duke u realizuar në Universitetin “Ukshin Hoti” , në Prizren, me organizim të UPZ me partnerët, UBT, Universiteti i Shkencave të Aplikuara në…

Details

Vushtrria bëhet gati për “Takimet e poeteshave shqiptare”

Qyteti i Vushtrrisë do të jetë nikoqir i festivalit ‘Takimet e poeteshave shqiptare’, një ngjarje që organizohet për herën e 37-të në këtë qytet, duke mbledhur krijueset letrare nga vende të ndryshme. ‘Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport’, në këtë komunë ka hapur konkurrimin për të zgjedhur poezinë më të bukur të këtij viti. Për…

Details

Ofrohet mundësi përfitimi nga ekspertiza gjermane

Oda Ekonomike Gjermano -Kosovare  së bashku me zëvendës-drejtoreshën e departamentit për Evropën Juglindore në “Senior Expert Service” nga Bon-i i Gjermanisë, do të jenë prezent në tri komuna të Kosovës, në Ferizaj, Gjilan dhe në Prishtinë. Shërbimi i ekspertëve seniorë (SES) është pjesë e Fondacionit të Biznesit Gjerman për Bashkëpunim Ndërkombëtar, ndërkaq Oda Ekonomike Gjermano…

Details

Në Amerikë u shënua Dita e Barazisë së Gruas

Në përkujtim të Ditës së Barazisë së Grave, që u shënua në vitin 1920, në të cilën grave të Amerikës iu dha për herë të parë e drejat e votës, të shtunën (24 Gusht), në Kampin e KFOR-it, në “Bondsteel” u organizuan aktivitete të ndryshme, duke përfshirë diskutimin me panelistet, dy gra ushtarake, Lejtnantja e…

Details

Publikohet lista e futbollisteve për ndeshjen Kosovë – Turqi

Përfaqësuesja e Kosovës në konkurrencën e femrave, të shtunën (30 gusht), në ora 20:00, në stadiumin “Fadil Vokrri“  do  të luajë ndeshjen e parë kualifikuese. Drejtuesja e përfaqësueses së Kosovës, Aferditë Fazlija ,  pritet që sot të fillojë  përgatitjet për këtë ndeshje, ku takimi  i përfaqësueses  do të jetë nga ora 12:00, për të vazhduar…

Details

Bisedë publike për gazetarinë mobile me Yusuf Omar

Udhëheqësi redaktorial dhe i teknologjisë në rrjetin global të tregimtarëve mobilë “Hashtag Our Stories”, Yusuf Omar po vazhdon promovimin e gazetarisë mobile nëpër botë. Këtë të enjte (29 gusht), ai do të vijë në Kosovë, në një bisedë publike dhe masterklasë për krijimin e lajmeve nëpërmjet telefonave mobilë, në një event të organizuar nga Revista…

Details

Pasojat e përdorimit të tepërt të telefonave mobil

Me gjithë të mirat që sjellë zhvillimi i teknologjisë, varësia nga pajisjet teknologjike është kthyer në një problem shoqëror. Përdorimit i tepërt i telefonave mobil ka alarmuar tërë botën, ku organizata shoqërore e shëndetësore çdo muaj vijnë me lajme jo të mira, sa i përket ‘botës së shoqërisë teknologjike’. Pikërisht për këtë shqetësim, Radio KFOR-i…

Details