Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Në këtë datë, të vitit 2015, Justin Bieber po kryesonte top listat e muzikës në Mbretërinë e Bashkuar me këngën ‘Sorry’. Në top listë gjendeshin të pozicionuara edhe këngët tjera të Justin Bieber, nga albumi i tij ‘Purpose’. – Me 20 nëntor, të vitit 1991, The Rolling Stones njoftuan se kishin nënshkruar një marrëveshje…

Details

Gjithçka gati për ‘Kupën e Botës FIFA 2022’

‘Kupa e Botës FIFA 2022’, do të fillojë nesër (20.11.22), me një festë të madhe për tifozët vendas dhe ndërkombëtarë, me ndeshjen në mes Katarit dhe Ekuadorit, në orën 17:00 (të kohës sonë), një ndeshje që do të përcillet me ceremoni, e që do të zhvillohet drejtpërdrejt nga stadiumi ‘Al Bayt’, i cili do të…

Details

Të rejat javore në teknologji

Përmbledhjen javore në teknologji, e fillojmë me produktin e ri të kompanisë OnePlus. Kompania në fjalë po kërkon t’i bashkohet tregut të tabletëve Android dhe tashmë ka patentën për emrin “OnePlus Pad”, debutimi i të cilit pritet të bëhet në fillimin të 2023-ës. Në përmbledhjen javore, kemi edhe diçka nga fusha e robotikës. Roboti i…

Details

Këngët më të reja në Radio KFOR

Edhe ky nëntor, na ka sjellë shumë premiera muzikore, të cilat ekipi i Radio KFOR-it është përkujdesur që ti sjellë tek ju. Më poshtë këtij lajmi, mund të gjeni këngët premierë, të cilat mund ti dëgjoni nga dita e sotme (18.11.22), në Radio KFOR: Nicki Minaj, Maluma & Myriam Fares Ft. FIFA Sound – Tukoh…

Details

Stop bullizmit!

Bullizmi është dhunë psikologjike ose fizike, që ushtrohet vazhdimisht nga një person kundrejt një individi tjetër, prandaj çdo vit, janë të shënuara dy ditë në kalendarë që tregojnë rëndësinë e kësaj dite, është e premtja e tretë në nëntor dhe e premtja e parë në shkurt, që shënojnë ‘Ditën Botërore Kundër Bullizmit’. Në Shtetet e…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 18 nëntor, të vitit 1993, Nirvana regjistruan një sesion të veçantë të këngëve të tyre në ‘MTV Unplugged’, në New York. Nirvana po ashtu këndoi një listë të këngëve nga materiale kryesisht më pak të njohura dhe versione të këngëve të këngëtarëve tjerë. – Në po këtë datë, të vitit 1993, këngëtari i…

Details

Znj. Elvira Dushku, model i gruas së suksesshme në sport

Në kuadër të kampanjës së sportit, #sportk4 që po zhvillohet këtë muaj në Radio KFOR, sot (17.11.22) kishim të ftuar Sekretaren e Përgjithshme në Federatën e Basketbollit të Kosovës, znj. Elvira Dushku, e cila ndau me dëgjuesit rrugëtimin e saj në botën e basketbollit, si një nga gratë e pakta në pozita udhëheqëse, në basketboll.…

Details

Jeta studentore ndërton themelet për jetën tonë

Dita e sotme, 17 nëntori, shënon ‘Ditën Ndërkombëtare të Studentëve’, ku shumë kolegje dhe universitete në mbarë botën, mbajnë ngjarje që promovojnë multikulturalizmin dhe diversitetin. Jeta studentore është një nga fazat më të paharrueshme të jetës së një personi, ku ne si student ndërtojmë themelet e jetës, mësojmë të rritemi emocionalisht, fizikisht, filozofikisht dhe shoqërisht.…

Details