Aktivitete të shumta kulturore për të gjithë artdashësit

Përgjatë këtyre ditëve na presin aktivitete të shumta kulturore, dhe si gjithmonë Radio K4 sjell tek ju disa prej ngjarjeve më interesantë kulturore që mund t’i ndiqni. Këtë të premte (08.04.2022), nga ora 18:30, hapet ekspozita e artistes së njohur turke, Gamze Siriner. E lindur në Ankara dhe e diplomuar në Fakultetin e Arteve të…

Details

NË KËTË DATË, NË MUZIKË VEÇOJMË KËTO NGJARJE…

Më 7 Prill të vitit 1978, grupi ‘The Police’ publikoi këngën ‘Roxane’ . Radio BBC refuzoi ta transmetojë këtë këngë, gjersa kënga bëhej hit në Amerikë. Në këtë datë të vitit 2003, Avril Lavigne mbizotëroi në ceremoninë e  çmimeve ‘Junos’ në Kanadë, duke fituar katër çmime, duke përfshirë single, album dhe artisten e re më…

Details

Planeti ynë, shëndeti ynë!

Në mes të një pandemie, një planeti të ndotur dhe rritjes së sëmundjeve, si: kancerit, astmës dhe sëmundjeve të zemrës, në “Ditën Botërore të Shëndetit”, e cila shënohet sot (7 prill), OBSH-ja do të përqendrojë vëmendjen globale në veprimet urgjente të nevojshme, për të mbajtur njerëzit dhe planetin tonë të shëndetshëm dhe për të nxitur…

Details

Fituesi i Big Brother Albania, Ilir Shaqiri dhe showman-i i famshëm, Ermal Mamaqi ishin sot të ftuar special në Radio KFOR

Përveç ofrimit të një programi të pasur edukativ e kulturor, përmes emisioneve të ndryshme të tij, Radio KFOR-i vazhdimisht po sjellë mysafirë të profileve të ndryshme, të cilët janë vlerë e shtuar e shoqërisë sonë, në profesionet të cilave u përkasin. Të tillë padyshim që janë edhe dy nga personalitetet më të famshme të botës…

Details

Ambient i pastër, shëndet i plotë

Kujdesi për natyrën, për hapësirën ku jetojmë është jo vetëm kulturë por edhe investim në shëndetin tonë. Nëse mirëmbajmë vendin ku jetojmë, ne jo vetëm që kemi krijuar një peizazh më të bukur, por kemi kontribuar në një mjedis të sigurt edhe për brezat e rinj. Në vendin tonë kemi probleme të shumta me mbeturinat,…

Details

Bota e sportit sot shënon “Ditën Botërore të pingpongut’’

“Dita Botërore e pingpongut” e themeluar në vitin 2015, nga Organizata e Kombeve të Bashkuara dhe Komiteti Olimpik Ndërkombëtar, e njohur edhe si “Dita Ndërkombëtare e Sportit për Zhvillim dhe Paqe” është një festë ndërkombëtare vjetore, kushtuar një prej sporteve më të njohura në botë. Tenisi i tavolinës, i njohur gjithashtu si ping pong, e…

Details

NË KËTË DATË, NË MUZIKË VEÇOJMË KËTO NGJARJE…

Në vitin 1974, grupi ABBA fitoi ‘Eurovizionin’ për këngën ‘Waterloo’. Me 6 Prill të vitit 1992, George Harrison ka performuar koncertin e tij të parë, solo, që nga viti 1969 kur kishte performuar në Londër. Më 6 Prill të vitit 2006, Eminem bëri kërkesë për divorc, me gruan e tij Kim, tre muaj pasi çifti…

Details