Shpaloset programi i ‘Festivalit të Teatrove – Ferizaj’

‘Festivali i Teatrove – Ferizaj’, ka prezantuar programin për edicionin e 52-të me radhë, i cili do të mbahet për një javë rresht. Festivali në fjalë, për shtatë ditë me radhë do të jap shfaqje të ndryshme, prodhime këto edhe të teatrove nga rajoni, ndërsa hapjen e Festivalit do ta bëjë shfaqja “Memorandumi” nga Teatri…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot, feston ditëlindjen këngëtarja dhe aktorja Hilary Duff, e lindur në vitin 1987, në Texas. Ajo është e njohur për rolin e saj në serinë ‘Lizzie McGuire’ si dhe për albumet e saja ‘Metamorphosis’ dhe ‘Most Wanted’, të cilët mbanin pozitat e para të top listave muzikore amerikane. – Në këtë datë, të vitit…

Details

‘Horror Night’ sjellë filmin e frikshëm ‘Smile’

Rrjeti më i madh i kinemave në vend Cineplexx, po vazhdon të sjellë premiera të ndryshme filmike, të publikuara njëkohësisht edhe në kinematë botërore. Këtë të enjte (29 shtator), në kuadër të ngjarjes ‘Horror Night’, për adhuruesit e filmave horror, vjen filmi ‘Smile’. Ky film paraqet protagonisten me emrin Rose, e cila është një psikiatre…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot, feston ditëlindjen këngëtarja kanadeze, Avril Lavigne, e lindur në vitin 1984, në Kanadë. Kënga e saj debutuese “Complicated”, e lansuar në vitin 2002, arriti në pozitat e para në top listat muzikore në të gjithë botën dhe për këtë këngë, këngëtarja fitoi dhjetëra çmime. Albumi i saj i parë i incizuar në studio…

Details

Diversiteti gjuhësor, vlerë e shoqërisë Evropiane

Mbi 200 gjuhë evropianë fliten në kontinentin e Evropës, shumica prej tyre i përkasin familjes së gjuhëve indo-evropiane. Për nder të këtij diversiteti gjuhësor, data e sotme 26 shtatori, shënon ‘Ditën e Gjuhëve Evropiane’. Komunikimi është aspekti kryesor i bashkëveprimit shoqëror, prandaj shpesh e dëgjojmë thënien ‘Aq më shumë gjuhë të huaja që mësojmë, po…

Details

Vetëm 1 rast pozitiv me COVID-19

Situata me COVID-19 në Kosovë, po vazhdon të jetë stabile dhe numri i rasteve pozitive, për fat të mirë gjatë javëve të fundit ka qenë një shifror dhe nuk ka pasur viktima, mirëpo nga ekspertët shëndetësor sërish po kërkohet që të jemi të përgjegjshëm në respektimin e masave anti-Covid. Më shumë rreth gjendjes aktuale me…

Details

Mbahet për herë të parë ‘Festivali i Kafes’ në Mitrovicë

Në urën kryesore në Mitrovicë, me datën 29 shtator, do të organizohet për herë të parë ‘Festivali i Kafes’, i organizuar nga Community Building Mitrovica (CBM) e mbështetur nga USAID. Në këtë festival do të ketë aktivitete të ndryshme, me përfaqësuesit e ‘Rrethit Koheziv’, muzikë ku do të performojnë grupet: Mitrovica Rock School, Jimmy Mustafa,…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 26 shtator, të vitit 1987, Michael Jackson, qëndroi për gjashtë javë në pozitën e parë të albumeve më të mira në Amerikë, me albumin e tij ‘Bad’. Albumi u publikua rreth pesë javë, pasi që ai publikoi albumin e tij të famshëm ‘Thriller’. Albumi ‘Bad’,  është një nga albumet më të shitura në…

Details