Art Abazi së shpejti publikon albumin e ri

Këngëtari i njohur Art Abazi, pas shumë projekteve muzikore të suksesshme, në këtë fund vit ka përgatitur surpriza të shumta për fansat e tij. Për të mësuar më shumë rreth albumit dhe këngëve të reja, Radio KFOR-i zhvilloi një bisedë me këngëtarin Art Abazi, i cili na tregoi më shumë rreth projekteve që do të…

Details

Dhuratat më të mira në prag të Krishtlindjeve

Dhuratat janë forma më e mirë e falënderimit, mirënjohjes dhe kujdesit ndaj dikujt. Në raste të shumta të gjithë ne ndihemi mirë kur familjarët, miqtë apo kolegët na nderojnë dhe falënderojnë në ndonjë formë përmes dhuratave apo thjeshtë një kartoline. Në prag të festave pas një viti shumë të rëndë për të gjithë, mendoni për…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 21 dhjetor të vitit 1985, albumi i Bruce Springsteen ‘Born in the USA’, kaloi albumin ‘Thriller’ të Michael Jackson, duke qëndruar në top 10 albumet më të mira në Amerikë, për 79 javë. Në këtë datë të vitit 2012, kënga ‘Gangnam Style’ nga këngëtari korean PSY u bë video e parë në YouTube që…

Details

Një javë e “çmendur” në botën e teknologjisë

Zhvillimet në teknologji, nga rritja 170% e Bitcoin, aplikacionet e reja për komunikim më të mirë brenda kompanive, kamerat me rreze infra të kuqe që po përdoren për të studiuar përhapjen e virust Covid-19 dhe problemet me sistem që pati Google, janë lajmet më të reja që na i solli këtë javë shkenca dhe teknologjia.…

Details

Shënohet sot ‘Dita Ndërkombëtare e Solidaritetit Njerëzor’

20 dhjetori shënon ‘Ditën Ndërkombëtare të Solidaritetit Njerëzor’, si një prej vlerave më fondamentale që duhet të përcaktojë raportet mes njerëzve, veçanërisht në këtë kohë pandemie, aspak të lehtë. Për ta shënuar këtë ditë, Radio KFOR-i ka kontaktuar vullnetaren 23 vjeçare nga Gjilani, Miranda Veseli, e cila pak ditë më parë ka fituar çmimin ‘Vullnetarja…

Details

Filmat më të mirë të Krishtlindjeve

Për të shpërqendruar vëmendjen tonë nga ngjarjet që e përshkuan vitin 2020, shpesh herë ngushëllimin më të mirë e gjejmë tek filmat tanë të preferuar, që i përkasin zhanreve që ne i pëlqejmë dhe me kastë aktorësh që ne i duam. Meqenëse jemi shumë pranë festave, ato nuk do të kishin kuptim po të mos…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 19 dhjetor të vitit 2012, këngëtarja Adele u emërua artistja më e mirë e revistës ‘Billboard’, ndërsa albumi i saj ‘21’ u vlerësua si albumi më i mirë i vitit. 24 vjeçarja ishte e para që mori dy vlerësime dy vjet radhazi dhe gjashtë çmime Grammy. Në këtë datë të vitit 1969, ‘The Rolling…

Details