“Letërsia lëvizëse” vjen në qytetin tënd!

Instituti për Studime në Shoqëri dhe Kulturë “Alter Habitus”, ka filluar organizimin e edicionit të parë të “Letërsisë Lëvizëse”, për nder të shkrimtarëve Fehime Selimi, Shpresa Vinca Tuda dhe Mirko Gashi. Ngjarja e parë letrare e këtij edicioni u mbajt më 11 shtator, në komunën e Istogut, ku u diskutua për letërsinë e shkrimtares Fehime…

Details

Nesër shënohet ‘Dita Ndërkombëtare e Demokracisë’

15 shtatori në kalendarin e Kombeve të Bashkuara, i është rezervuar ‘Ditës Ndërkombëtare të Demokracisë’. Hulumtuesja në Institutin Demokratik të Kosovës, Agnesa Haxhiu, lidhur me këtë ditë për Radio KFOR-in u shpreh:   “Ne duhet që çdo ditë të tregojmë që na nevojitet demokracia dhe duhet që të avancojmë në proceset dekmokratike. Është mirë që…

Details

‘Let’s Dance’ kthehet përsëri!

Ngjarja vjetore për mbledhjen e fondeve në shërbim të nënave dhe fëmijëve ‘ Let’s Dance 2018’, so të mbahet më datën 1 Nëntor, në “Sheshin 21”, duke filluar nga ora 20:00. Për të katërtin vit me radhë “Let’s Dance për Nënat dhe Fëmijët”, ofron muzikë fantastike, ushqim të mirë, pije dhe mbi të gjitha shoqërim…

Details

Ëmbëlsohu sot në ‘Ditën Ndërkombëtare të Çokollatës’

Sot festohet ‘Dita Ndërkombëtare e Çokollatës’, e cila cilësohet si një nga ushqimet më të preferuara në botë. Ky ushqim magjik është konsumuar nga njerëzit që nga viti 1900 para erës sonë, është ushqim i qytetërimeve dhe kulturës së Aztec dhe Mayan. Me Revolucionin Industrial, evropianët çokollatën e kombinuan me qumësht dhe sheqer, ku edhe…

Details

Filmi “Kthimi” i Kastriot Abdylit, premierë botërore në Gjermani

Regjisori i filmit “Kthimi”, Kastriot Abdyli, së fundmi ka marrë një lajm shumë të rëndësishëm për krijimtarinë e tij artistike, meqenëse do të jetë në konkurrencë zyrtare në “Oldenburg International Film Festival” në Gjermani, i cili mbahet nga data 12-16 shtator. Ky film do të shfaqet me 13 shtator në orën 19:00 si dhe me…

Details

Takim i hapur për të rinjtë në Termokiss

Qendra “Termokiss” në Prishtinë, e cila ka për mision këmbimin urban, civil, reflektimin dhe ndryshimin, vazhdon me realizimin e aktivitete të dobishme për shoqërinë në përgjithësi dhe rininë në veçanti. Sot (12 shtator), ndryshe nga të mërkurat tjera ku mbledhjet javore mbahen brenda komunitetit aktiv të kësaj qendre, kësaj rradhe takimi do të hapet edhe…

Details

Gara më e madhe e robotikës në Kosovë, vjen me sezonën e re

“Kosova Makers League” është gara më e madhe e robotikës në Kosovë, e cila do të organizohet dhe do të udhëhiqet nga Fondacioni BONEVET. Atmosfera pozitive dhe e shëndetshme, bashkëpunuimi i të rinjve për të zgjidhur “mision të ndërlikuar” me ndihmën e robotit, vazhdon të jetë sërish qëllimi i kësaj gare e cila ka në…

Details

Së shpejti fillon ‘Festivali Ndërkombëtar i Muzikës’

Me datën 22 shtator në Kompleksin e Vali Ranch në Gjilan, në ora 17:00 do të mbahet festivali ndërkombëtar i këndimit live “Rising Stars”. Ky festival do ta ketë edhe natën e dytë, e cila do të mbahet në Teatrin e Qytetit të Gjilanit, në ora 18:00, me datën 23 shtator. Meqë ende ka fanatikë…

Details