Diskutime mbi feminizmin dhe emancipimin e gruas

‘Kolektivi për Mendim dhe Veprim Feminist’, që ka për qëllim avancimin e barazisë gjinore ka organizuar një aktivitet ku do të diskutohen idetë dhe alternativat anarkiste për barazi gjinore, përmes leximit të shkrimeve të feminists, Emma Goldman. Ky aktivitet do të mbahet në hapësirat e ‘Fondacionit Shtatëmbëdhjetë’, sot (29 gusht) duke filluar nga ora 17:30.…

Details

Pse është i rëndësishëm edukimi në një shoqëri?

“Edukimi është arma më e fuqishme që mund ta përdorni për ta ndryshuar botën”, kjo thënie e nobelistit Nelson Mandela përshkruan më së miri rëndësinë e edukimit në një shoqëri. Edukimi ndihmon zhvillimin e një shoqërie të fortë, demokratike dhe ekonomikisht të qëndrueshme, prandaj në një shoqëri multietnike, si kjo e jona, edukimi i barabartë…

Details

Tradicionalja dhe modernja bëhen bashkë në “Nibet Fest”

Qyteti i bukur i Prizrenit , sot dhe nesër (28 dhe 29 gusht) nga ora 17:00, do të jetë i përfshirë nga tinguj muzikor, përmes Festivalit të muzikës tradicionale “Nibet Fest”, i cili organizohet për herë të pestë me radhë. Me këtë rast, Radio KFOR-i intervistoi drejtorin e Organizatës Joqeveritare “Katedra e Mendjes së Lirë”,…

Details

Natë poetike në ‘7 Arte’

Të premten (30.08.19), me fillim nga ora 20:00, në hapësirat e organizatës ‘7 Arte’ në Mitrovicë, qytetarët janë të ftuar që ta ‘flladisin shpirtin me vargje e përjetime të poezive të ndryshme të poetëve lokal e atyre botëror’. Drejtori Ekzekutiv i ‘7 Arte’, Lulzim Hoti në një prononcim për Radio KFOR-in ka ftuar të gjithë…

Details

Në Gjakovë nesër mbahet ekspozitë artistike

Nesër (29 gusht), do të hapet ekspozita artistike e disa prej artistëve më të njohur të qytetit të Gjakovës. Kjo ekspozitë artistike do të fillojë nga ora 20:00, ndërsa do të mbahet në sheshin “Ali Podrimja” në Gjakovë. Në këtë ekspozitë do të prezantohen disa pikturave të autorëve, si: Alban M. Kupa, Masar Kupa, Alban…

Details

Nxënësit dhe të rinjtë zhvillojnë kreativitetin e tyre në elektronikë dhe programim

Sot, (28.08.19) me fillim nga ora 18:00, në ambientin e ‘LabBox’ do të zhvillohet një eksperiencë e krijimit teknologjik përmes produktit ‘LabBox’. Për të mësuar më shumë rreth aktivitetit dhe këtij priodukti, Radio KFOR-i ka kontaktuar me bashkëthemeluesen e ‘LabBox’, Fiona Shehu e cila na tregoi për produktin dhe eventin e sotëm: “Është një produkt…

Details

Cila është sot shoqëria e vërtetë?!

Me të gjitha angazhimet që jeta sot na ofron, padyshim që nuk bën të jemi vetë, sepse ndonjëherë edhe shoqëria është pjesë e pandashme e jetës sonë . Në fakt, jo gjithmonë kemi shoqëri të mirë, përkrahëse dhe të afërt. Në ditët e sotme ka shumë zhgënjime, sidomos në botën kapitaliste, ku shumë pak ka…

Details

Është duke u mbajtur në Prizren Konferenca shkencore ndërkombëtare

Tashmë ka nisur së realizuari Konferenca Shkencore Ndërkombëtare me tematika të ndryshme nga Shkencat e Natyrës dhe Teknologjia, Shkencat e Jetës dhe Teknologjia dhe nga Shkencat Inxhinierike dhe Teknologjia. Këto punime janë duke u realizuar në Universitetin “Ukshin Hoti” , në Prizren, me organizim të UPZ me partnerët, UBT, Universiteti i Shkencave të Aplikuara në…

Details

Vushtrria bëhet gati për “Takimet e poeteshave shqiptare”

Qyteti i Vushtrrisë do të jetë nikoqir i festivalit ‘Takimet e poeteshave shqiptare’, një ngjarje që organizohet për herën e 37-të në këtë qytet, duke mbledhur krijueset letrare nga vende të ndryshme. ‘Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport’, në këtë komunë ka hapur konkurrimin për të zgjedhur poezinë më të bukur të këtij viti. Për…

Details