Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Me 19 mars, të vitit 2015, këngëtari Ed Sheeran, arriti dy milion shitje të kopjeve të albumit të tij të dytë, të titulluar ‘X’, në Mbretërinë e Bashkuar, vetëm nëntë muaj pas publikimit. Ai u bë artisti i pestë që e arriti këtë sukses gjatë 10 viteve të fundit, pasuar nga Adele, Emeli Sande,…

Details

Filmat premierë që do të publikohen së shpejti

Muaji mars vazhdon t’i befasoj adhuruesit e filmave, me përmbajtje interesante zhanre filmash e me aktorë fantastik. Ndër filmat që ju presin në ditët e ardhshme të këtij muaji janë:   Filmi ‘Love Like the Falling P…’ – Data e publikimit: 24 mars Filmi ‘7 Days’ – Data e publikimit: 25 mars Filmi ‘Immortal Soul’…

Details

Vazhdon tutje loja e madhe shpërblyese në Radio K4

Radio KFOR-i dhe Revista 4You po e vazhdojnë lojën e madhe shpërblyese, e cila është tërësisht online. Rregullat e pjesëmarrjes në lojën shpërblyese, pyetjet dhe përgjigjet i gjeni në postimet tona në rrjetet sociale, në faqen e internetit, por edhe duke dëgjuar Radio KFOR-in. Nëse na ndiqni dhe na dëgjoni rregullisht, besojmë se edhe ju…

Details

Gjumë cilësor, për mendje të shëndoshë

“Gjumë cilësor, mendje e shëndoshë, botë e lumtur”, ky është slogani me të cilin shënohet këtë vit “Dita Botërore e Gjumit”, për të cilën është ndarë edhe data e sotme, 18 marsi. Gjumi është shumë i rëndësishëm për shëndetin fizik dhe atë psikologjik, është tejet i nevojshëm për funksionimin normal të organizmit. ‘Një gjumë i…

Details

Vazhdon tutje kampanja e Radio KFOR-it ‘Bashkëpunimi medial’, kësaj radhe me ‘Glam Radio’

Kampanja “Bashkëpunimi medial”, sot u realizua me tre mysafirë, zëra të njohur në Kosovë, drejtorin e ‘Glam Radio’ dhe njëherit moderatorin e famshëm z. Gent Efendia, moderatore znj. Fiona Xhema-Troshupa dhe drejtorin e teknikës dhe njëherit moderatorin z. Arsim Limani. Shkëmbimi i momenteve profesionale, argëtuese e pa lënë anash edhe batutat të cilat u kanë…

Details

Shënohet sot “Dita e Shën Patrikut”

Siç rezulton, festa kombëtare e Irlandës, Dita e Shën Patrikut, festohet sot me 17 mars, sepse në atë ditë, supozohet se vdiq vetë Shën Patriku. Ishte ky njeriu që solli krishterimin në Irlandë dhe besohet të ketë vdekur në fshatin e vogël të Saulit, në vitin 461 pas Krishtit, jo shumë larg qytetit Downpatrick në…

Details

Dy vite përballje me pandeminë COVID-19

Janë bërë dy vite, që nga shpallja e pandemisë COVID-19 edhe në vendin tonë. Se si u përballua kjo sfidë e shëndetit publik në Kosovë dhe se sa sfiduese ka qenë kjo periudhë për profesionistët shëndetësorë?!, – Radio KFOR-i mësoi nga Udhëheqësi i Divizionit për Komunikim me Publikun në Ministrinë e Shëndetësisë, z. Faik Hoti:…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Me 17 mars, të vitit 1979, këngëtarja Gloria Gaynor, për 4 javë rresht u radhit në pozitën e parë të këngëve më të mira, në Mbretërinë e Bashkuar, me këngën e saj ‘I Will Survive’. Kënga fillimisht ishte regjistruar nga bendi ‘The Righteous Brothers’, mirëpo titullohej ‘Substitute.’ – Në po këtë datë, të vitit…

Details

Filmat premierë në Cineplexx

Për të gjithë ju artdashës, dy premiera do të fillojnë të shfaqen në kinematë e Prishtinës dhe Prizrenit, në Cineplexx. Bëhet fjalë për një film komedi dhe një tjetër premier të kategorisë dramë. Filmi ‘Dog’ i kategorisë komedi, bënë fjalë për dy ish-ushtarë që bashkohen kundër dëshirës se tyre në një udhëtim. Personazhi Briggs (Channing…

Details