Edona Hamza, aktorja më e re e Hollywood-it

Edhe pse vetëm 10 vjeçare, Edona Hamza me prejardhje nga Podujeva, ka spikatur me talentin e saj prej aktoreje në garën e të rinjëve në Hollywood. Në mesin e 400 të rinjëve, nga të cilët ishin përzgjedhur vetëm 30 prej tyre,Edona pati fatin që të bëhet pjesë e listës përzgjedhëse nga agjentë të njohur botëror…

Details

Çmime të reduktuara në Cineplexx në Prishtinë

Cineplexx në Prishtinë, sot ofron çmime të reduktuara për të gjithë të interesuarit dhe dashamirët e Kinemasë. Me një super-çmim, vetëm 2.80 Euro, në 2 D dhe 5.90 Euro në 3D, mund të shikoni filmin “Bumblebee”. “Bumblebee” është një film fantastik amerikan i realizuar në vitin 2018 dhe kohëzgjatja e tij është 1 orë dhe…

Details

Filmi ‘Gardhi’ një nga filmat më të mirë në botë

Regjisorja Lendita Zeqiri është vlerësuar për regjinë e filmit të saj ‘ Gardhi’. Vlersuesit e faqes ‘Close-Up Culture’, në Amerikë e kanë vlerësuar këtë film në mesin e 30-të filmave më të mirë në botë të metrazhit të shkurtër për vitin 2018. Në këtë vlerësim ky film u rëndit në vendin e 5-të ndërsa në…

Details

Këndi Amerikan sjell leximin inovativ në Kindle

Më fillimin e vitin 2019, a keni edhe ju qëllime që i keni vënë vetes? A është edhe avancimi i gjuhës angleze një ndër qëllimet e juaja këtë vit? Nëse po, Këndi Amerikan në Prishtinë po sjell një metodë shumë efikase për këtë. “Klubi i lexuesëve në Kindle” është ngjarja që më 15 janar me…

Details

Rrjeti OJQ-ve, Demokraica filon këtu ndanë “Çmimin vjetor për kontribut të veçantë për shoqërinë”

Rrjeti i OJQ-ve, “DEMOKRACIA FILLON KËTU” do të ndaj çmimin vjetor për kontribut të veçantë për shoqërinë nga komuna e Podujevës, si vlerësim që i bëhet personaliteteve të ndryshme nga shoqëria civile. “Duke ndarë këtë çmim ne synojmë të inkurajojmë të rinjtë dhe të nxisim ndryshime pozitive në komunën e Podujevës” thanë për Radio KFOR-in,përfaqësuesit…

Details

Trajnim falas për karrierë në Skënderaj

Më 12 janar, duke filluar nga ora 10:30,  në komunën  e Skënderajt do të mbahet trajnim falas për karrierë.   Ky trajnim vjen në kuadër të projektit “Edukimi dhe Riintegrimi përmes Zhvillimit në Karrierë”, të cilin është duke e implementuar OJQ Yellow dhe është finacuar nga GIZ. Përmes këtij projekti synohet të përgatiten të rinjët…

Details