Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 29 nentor te vitit 1980, grupi ABBA arrit te jete ne krye të top listes britanike me kengën ‘Super Trouper’, hitin e 25-të të Top 40 në grup në Britani të Madhe. Emri “Super Trouper” i referohej ndriçuesve gjigantë të përdorur në koncertet e stadiumit. Në vitin 1997, Whitney Houston u tërhoq nga një…

Details

Premierat e filmave gjatë javës së ardhshme

Ashtu siç kishte nisur edhe pritet të përfundoj muaji nëntor, për sa i përket filmave që do të shfaqen premierë gjatë javës së ardhshme, pasi që lista do të jetë e gjatë edhe këtë fillim muaji, për të plotësuar shijet e adhuruesve të zhanreve të ndryshme. Në fakt, presim edhe premiera filmash me përmbajtje festive,…

Details

Të rejat javore në teknologji

Javën që sapo e kemi lënë pas, Samsung ka dëshmuar se është një hap para, kur është fjala për teknologji të reja të inkuadruara në ekranet e telefonave të mençur. Zyrtarë nga kompania Samsung, njoftuan se po sjellin ekranet “elastike” për telefonat e mençur dhe këtë njoftim e bëri Samsung Display, qe është divizioni i…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 28 nëntor në vitin 1960, Elvis Presley qëndroi për 6 javë në pozitën e parë të këngëve më të mira në Amerikë me ‘A You Are Lonesome Tonight’. Kënga përmbante një pjesë të shkëputur nga libri i Shekspirit. Në vitin 1974, John Lennon bëri paraqitjen e tij të fundit në një koncert bashkë me…

Details

Trendet e veshjeve për sezonin e dimrit

Trendet e modës botërore shpesh diktojnë veshjen tonë. Dëshira për t’u dukur bukur e ndjerë mirë, na bënë që të kërkojmë shumë shpesh për stilet e veshjeve që dominojnë në një sezonë të caktuar. Por, cilat janë tendencat e modës për sezonin dimëror të sivjetmë, Radio KFOR-i ka pyetur kreatorin e modës, Z. Alban Mitati…

Details

Fakte interesante!

Nëse doni të argëtoheni dhe të mësoni më shumë informacione rreth fakteve interesante dhe të çuditshme që janë të vërteta në botën tonë, mund ti lexoni disa nga to, më poshtë lajmit: – A e keni ditur se duke folur në telefon për tetë orë, do të digjni 914 kalori, ndërsa derisa e ngisni një…

Details

Këngët më të reja në Radio K4

Muzika e mirë gjithmonë ndikon pozitivisht në disponimin e të gjithëve. Radio KFOR-it, mundohet që këtë disponim të mirë, të ju ofrojë gjithmonë dëgjuesve, përmes emisioneve të njëpasnjëshme argëtuese si dhe përmes muzikës. Në vijim ju sjellim këngët premierë, të cilat i gjeni në Radio KFOR: Alan Walker & Benjamin Ingrosso – Man On The…

Details

Black Friday

Në të premten e fundit të muajit nëntor, miliona njerëz shpenzojnë shuma të larta të parave, duke blerë gjëra të ndryshme në ditën e njohur si ‘Black Friday’ apo ndryshe njihet edhe si dita me përfitimet më të larta nga bizneset në tërë botën. Jo vetëm dyqanet brenda dhe jashtë tyre, por gjatë ‘Black Friday’,…

Details