Cineplexx organizon festë për fëmijët, me 1 qershor

“1 Qershori” i këtij viti, do të kthehet në një album me shumë kujtime të bukura, për fëmijët të cilët vizitojnë kinemanë Cineplexx. Është kinemaja në fjalë, e cila për “Ditën Ndërkombëtare të fëmijëve” do të sjell shumë aktivitete, në të dyja kinematë, atë në Prishtinë dhe Prizren. Aktivitetet do të fillojnë nga ora 11:30,…

Details

“Dita e Paqeruajtësve të OKB-së”, 70 vjet sakrificë dhe shërbim

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara ka caktuar 29 majin, si “Ditë Ndërkombëtare të Paqeruajtësve të Organizatës së Kombeve të Bashkuara”. Në këtë ditë kremtohet puna dhe përkushtimi i madh i paqeruajtësve për të ndaluar konfliktet dhe për të promovuar stabilitetin në botë, për një botë paqësore. “Dita Ndërkombëtare e Paqeruajtësve të OKB-së”, ka…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Sot më 29 maj, feston ditëlindjen anëtarja e grupit Spice Girls, Melanie Brown, e njohur në skenë si Mel B, e lindur në vitin 1975.  Vlen të përmendim se në vitin 1997, grupi Spice Girls, ishin në kulmin e karrierës. Vajzat arritën në pozitën e parë në top listat botërore me këngën ‘Wannabe‘. Melanie…

Details

Thirrje për veprim për një botë pa uri

‘Dita Botërore e Urisë’, e shënuar çdo vit më 28 maj, shërben si kujtesë e fortë për nevojën e menjëhershme për të adresuar urinë dhe kequshqyerjen globale. Kjo ditë shërben si një platformë për të trajtuar shkaqet kryesore të urisë dhe pengesat që pengojnë qasjen në ushqim të shëndetshëm për miliona njerëz. Varfëria, konfliktet, ndryshimet…

Details

Dita e sotme mëton të promovoj të drejtat e njeriut

Dita e “Amnesty International”, çdo vit shënohet me datën 28 maj. Kjo ditë inkurajon njerëzit e të gjitha kombësive, kulturave dhe racave që të marrin pjesë në një sërë ngjarjesh globale për të promovuar dhe mbrojtur drejtat e njeriut. Është organizata Amnesty International, e cila ngrit dhe shtjellon tema mbi krimet e luftës, torturat dhe…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Sot, feston ditëlindjen këngëtarja/aktorja australiane, Kylie Minogue, e lindur me 28 maj, të vitit 1968. – Më 28 maj, të vitit 2021, solo këngëtarja amerikane Olivia Rodrigo, u bë artistja më e re që arriti të kryesonte top listat muzikore në Mbretërinë e Bashkuar, me këngën e saj ‘Good 4 U’, derisa edhe albumi…

Details

Me filma fantastik përmbyllet muaji maj e nisë qershori

Industria kinematografike botërore, po pasurohet çdo ditë e më shumë me prodhime të shumta filmike, të cilat do të ju mbajnë të ngujuar para ekraneve tuaja televizive, menjëherë pas publikimit të tyre. Në listën e mëposhtme ju paraqesim titujt dhe datat e publikimit të tyre:   Filmi ‘Reality’ – Data e publikimit: 29 maj Filmi…

Details

Të rejat javore në teknologji

Përmbledhjen teknologjike këtë javë e fillojmë me të rejat nga Apple, kompani kjo e cila ka njoftuar për një paketë të tërë të veçorive të reja për iPhone, iPad dhe Mac, duke përfshirë mundësinë që iPhone ose iPad-i juaj të përdorë aplikacionin për të lexuar çdo tekst që shkruani. Nga tani e tutje, vetëm nëse…

Details