Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 24 dhjetor të vitit 1977, Bee Gees qëndruan për tre javë në listën e këngëve më të mira në Amerikë me këngën ‘How Deep is Your Love’. Në këtë datë të vitit 1976, albumi i gjashtë i grupit ‘Eagles’, ‘Hotel California’ kaloi tetë javë radhazi në krye të toplistës së albumeve më të mira…

Details

CIMIC-u vazhdon donacionet, u dhuron buzëqeshje fëmijëve të OJQ “Kids Planet” për festa të fundvitit

Qyteti i Pejës ka qenë ndalesa e radhës e Ekipit Ushtarak dhe Civil (CIMIC), të cilët dhuruan buzëqeshje në organizatën jo-qeveritare “Kids Planet”, kopësht ku pjesëtarë të KFOR-it dhuruan sot (23 dhjetor) pajisje medicinale, pajisje për ruajtjen dhe mbajtjen e barërave dhe shumë lodra (dhurata) për fëmijët e këtij kopshti, duke u dhuruar atyre shumë…

Details

Artistja, Adriana Nimani-Kutllovci vjen me ekspozitë personale

‘Ngjyrat dhe trajtat’ titullohet kështu ekspozita më e re e hapur në Galerinë‚ ‘Qahili’ në Prishtinë. Në këtë ekspozitë, artistja Adriana Nimani Kutllovci, ka ekspozuar piktura në pëlhurë, piktura digjitale, poster artistik, grafika digjitale dhe vizatime. Me shpërthim ngjyrash dhe formash që shprehin botën e artistes, kjo ekspozitë sjellë veçantitë dhe botën e artistes nëpërmes…

Details

Komuna e Prishtinës na fton n’Shesh në ndërrimin e motmotit

Muaji dhjetor, kryeqytetin e Kosovës e gjeti të dekoruar. Pamja mahnitëse e shesheve të Prishtinës, po na i ngrohë zemrat edhe këtë vit me dekorimet që paralajmërojnë pragun e festave të fundvitit. Veç dekorimeve, organizimi ‘Verë n’Dimër’ është bërë organizim tradicional i komunës. Janë gjithsej 26 biznese, që kanë plotësuar kushtet dhe janë fituese të…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 23 dhjetor të vitit 1989, Phil Collins ishte për një javë në pozitën e parë, të këngëve më të mira në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, me këngën ‘Another Day in Paradise’, që ishte pjesë e albumit të tij të parë dhe këngët e këtij albumi ishin shkruar për të ngritur vetëdijen e problemeve…

Details

Cineplexx po na e sjellë magjinë e festave, me surpriza të shumta

Kinematë më të mëdha në vend Cineplexx në Prishtinë dhe Prizren, në prag të festave do të sjellin për adhuruesit e filmave, aktivitete të ndryshme dhe premiera botërore filmash. Kinemaja në fjalë, nesër me 23 dhjetor, do të jap organizojë ‘Premiere Night’, me shfaqjen e premierës filmike ‘The Matrix Resurrections’, që tashmë vjen me pjesën…

Details

KFOR-i në mbështetje të kauzave humanitare

Një numër i madh personash kanë marrë pjesë në ngjarjen e përvitshme “Vrapo Babadimër”, e cila organizohet nga z. Jusuf Islami, çdo dhjetor në Prishtinë. Qëllimi kryesor i kësaj ngjarjeje është mbledhja e donacioneve për t’i ndihmuar familjet e varfra në Kosovë, me rastin e festave të fund vitit. Mirëpo edhe këtë vit, kësaj kauze…

Details

Situata me COVD-19, në Kosovë nën kontroll dhe e menaxhueshme

Vendi ynë ende po vazhdon të përballet me pandeminë COVID-19 dhe për fat të mirë, kohëve të fundit në Kosovë kemi pasur një situatë të menaxhuar mjaft mirë nga autoritetet shëndetësore. Nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë, informohet se në 24 orët e fundit nga 1.443 testime, 3 qytetarë kanë rezultuar pozitiv me COVID-19, ndërsa për…

Details