Prezantohen hulumtime mbi familjen dhe trashigiminë

Qendra për Hulumtime PsikoSociale dhe Mjekësore ka organizuar ngjarjen e titulluar ‘Evidence Based Future’ (E ardhmja e mbështetur në evidencë) me 15 gusht nga ora 10:00 në Hotel Sirius. Qëllimi i kësaj ngjarje, është prezantimi i hulumtimeve shkencore, që ofrojnë analizën e nevojave dhe që mund të shërbejnë si bazament për ndërtimin e intervenimeve efikase.…

Details

“No Borders Orchestra” zbarkon në Prizren

“No Borders Orchestra” është duke vazhduar me rrugëtimin e turneut vjetor në Ballkan. Pas koncertit në Budvë të Malit të Zi, që do e mbajnë më 17 gusht,  kjo organizatë është duke zbarkuar në Prizren. Është Kino Lumbardhi që do të mirëpresë koncertin e “No Borders Orchestra” më 18 gusht dhe hyrja në këtë koncert…

Details

Lansohet projekti “Green Aid” nga Andi Krasniqi

Forumi për Iniciativa Qytetare (FIQ) ka bërë të ditur se sot do të bëj lansimin e projektit “Green Aid” te ideuar nga 16 vjeçari, Andi Krasniqi që ka për qëllim përmirësimin e kualitetit të ajrit, ku përmes një filteri që mund të vendoset në makina ndihmon filtrimin e ajrit të ndotur që lirohet nga përdorimi…

Details

Alban Ukaj nikoqir i Festivalit më të madh të filmit në Evropë

Aktori i mirënjohur kosovar, i njohur edhe në Industrinë e kinematografisë botërore, Alban Ukaj, do të jetë nikoqir i ceremonisë së hapjes së edicionit të 24-të të Festivalit të Filmit në Sarajevë, që mbahet nesër në Teatrin Kombëtar të Sarajevës. Në këtë ngjarje të rëndësishme artistike do të marrin pjesë personalitete të njohura të botës…

Details

“Summer Cult” freskon Prishtinën me aktivitete

Krahas temperaturave të larta që rëndom mbretërojnë gjatë stinës së verës, janë aktivitetet e ndryshme kulturore ato që kontribuojnë në çaste freskuese jo vetëm për qytetarët e Kosovës, por edhe për bashkëatdhetarët që në këtë kohë janë në vendlindje. Kësisoj, Organizata Joqeveritare “Cult Club”, do të organizoj ngjarjen artistike, tashmë tradicionale “Summer Cult”, ku do…

Details

Dita e popujve të parë në botë

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara të Amerikës vendosi që 9 Gushti të shënojë Ditën Ndëkombëtare të popujve vendas (indigjenë) të botës. Në këtë ditë festohet diversiteti i popujve dhe mbrojtja e të drejtave të njeriut. Njerëzit indigjentë janë popuj vendas të përcaktuar në legjislacionin ndërkombëtar ose kombëtar, që kanë një sërë të drejtave…

Details

Arlind Ramadani fitues i garës “Drag Race”

Federata e Autosporteve të Kosovës (FASK),  organizoi garën automobilistike “Drag race”, e cila u mbajt gjatë vikendit me datat 4 dhe 5 Gusht. Të pranishëm në këtë aktivitet sportiv ishin afër 150 garues me veturat e tyre, për të marrë pjesë në kategori të ndryshme, si: FWD , AWD dhe RWD. Për mbarëvajtjen e kësaj…

Details

Së shpejti fillon Festivali Multietnik i këngëve tradicionale

Në kudër të programit “Kultura për ndryshim”, Shoqata e Kulturës “Plejada” do të organizoj edicionin e tretë të Festivalit Multietnik të këngëve tradicionale, i cili do të mbahet më 23 gusht. Për shkak të interesimit të madh të adhuruesve të traditës, kulturës dhe këngëve tradicionale, këtë vit ky festival do të mbahet në hapësirën e…

Details

Fillon festivali më i madh i filmit në vend ‘DokuFest’

Prizreni edhe këtë vit ka mbledhur artdashësit duke sjellur edicionin e 17-të të Festivalit Internacional të Filmit Dokumentar ‘DokuFest’. Filmi ‘The Raft’, me regji të Marcus Lindeen ishte filmi debutues i cili edhe hapi festivalin, ndërsa për herë të parë këtë vit do të shfaqen edhe filma të kinematografisë tajvaneze. Disa nga filmat që do…

Details

Besa Llugiqi me rol kryesor në operën “La traviata” në Bullgari

Solo këngëtarja e njohur kosovare me famë ndërkombëtare dhe njëherazi sopranoja Besa Llugiqi, vazhdon të ngjitet në skenat më prestigjioze botërore, pas një pushimi të shkurtër nga skena, për shkak të ardhjes në jetë të vajzës së saj, Luna. Kësisoj, sot në sheshin kryesor të qytetit Vidin, në Bullgari, ku pritet të mbretëroj një atmosferë…

Details