Shkarkoni falas platformën digjitale ‘Lajmëro Policinë’

Komunikimin me Policinë e Kosovës është bërë shumë më i lehtë për paraqitjen e rasteve që kanë të bëjnë me dhunë, vjedhje, armë, shkelje të ligjit në komunikacion, korrupsion, substanca narkotike, e të tjera, falë Aplikacionit Mobil të emërtuar “Lajmëro Policinë”, i cili po vazhdon të jetë i qasshëm falas në ‘Play Store’, për të…

Details

Stop dhunës ndaj grave!

Data e sotme, 25 nëntor, shënon “Ditën Botërore për Eliminimin e Dhunës ndaj Grave”. Më 25 nëntor, të vitit 1960, ishin motrat Mirabal, të cilat u vranë brutalisht për shkak të identitetit të tyre si gra dhe aktiviste. Krimi i tyre i vetëm, ishte lufta për të drejtat e tyre kundër diktatorit Domenikas, Rafael Trujillo…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 25 nëntor, të vitit 2005, Madonna u pozicionua në vendin e parë të tabelës së albumeve më të mira në SHBA, me albumin ‘Confessions on a Dance Floor’. – Me 25 nëntor, të vitit 1972, Chuck Berry qëndroi në pozitën e parë në top listën e Mbretërisë së Bashkuar, me këngën “My Ding…

Details

Nesër ‘Black Friday’, e premtja e blerjeve të shumta

Nesër është e premtja e fundit e muajit nëntor dhe në pothuajse gjithë botën, është dita në të cilën njerëzit shpenzojnë më së shumti të holla, krahasuar me gjithë vitin. E njohur ndryshe si ‘Black Friday’ (E premtja e zezë), që shënon ditën e blerjeve masive, kryesisht në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, me zbritje…

Details

Gra të suksesshme, shoqëri e suksesshme…

Shoqëria jonë do të ishte e mangët pa kontributin e pashoq të grave, të cilat përgjatë historisë kanë dhënë shumë në fusha të ndryshme, si në sport, art, kulturë, shkencë dhe në çdo fushë të jetës, duke qenë në të njëjtën kohë, nëna dhe gra të përkushtuara edhe për familjen. Përderisa në përditshmëri dëgjojmë emra…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 24 nëntor, të vitit 2013, kënga “Swings Both Ways” e interpretuar nga Robbie Williams, po kryesonte tabelën e albumeve më të mira në Britani të Madhe. Ky njëherit ishte albumi i 11-të me radhë, nga Robbie Williams, që ishte në  krye të top listës britanike. – Me 24 nëntor, të vitit 1983, u…

Details

Kurseni energjinë elektrike, kurseni xhepin tuaj dhe kontribuoni në një furnizim të qëndrueshëm

Furnizimi i qëndrueshëm i energjisë elektrike në Kosovë dhe kudo në botë, gjatë periudhës dimërore, është i vështirësuar. Prandaj, secili banor i botës mbart rolin dhe përgjegjësinë që të kontribuojë në kursimin e energjisë elektrike. Për të kursyer energjinë elektrike, ne të gjithë si shoqëri duhet që të fillojmë të vetëdijesohemi, se si po e…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 23 nëntor, të vitit 2008, albumi “Spirit”, që njëherit ishte edhe albumi debutues i këngëtares Leona Lewis, zuri pozitën e parë të albumeve më të mira në Mbretërinë e Bashkuar. “Spirit” gjithashtu ishte albumi i 6-të, më i shitur në botë, për vitin 2008. – Me 23 nëntor, të vitit 1974, albumi “It’s…

Details

Futbollistët më të pëlqyer nga fëmijët

Futbolli është një lojë jashtëzakonisht e popullarizuar që tërheq vëmendjen e shumë njerëzve në mbarë botën. Ky lloj sporti, ndihmon shumë njerëz që të çlirohen nga stresi, mëson punën në grup dhe disiplinën. Një skuadër futbolli në fushën e blertë, përbëhet nga 11 lojtarë. Sporti i futbollit, për herë të parë është luajtur më 19…

Details

Mos harroni me jetue, o njerëz të mirë!

Data e sotme (22.11.22), do të mbetet gjithmonë një datë e kobshme për artistët, për familjen, shoqërinë, miqtë dhe dashamirët e njërit prej fotografëve/artistëve më të mirë që kishim, z. Naim D. Shala. Përveç veprave të shumta artistike, të shkrepura përmes aparatit të tij fotografik, ai na la shumë kujtime të bukura, përmes së cilave,…

Details