Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 31 dhjetor të vitit 1948 ka lindur këngëtarja amerikane Donna Summer. Ajo arriti famë gjatë periudhës kur zhanri disco ishte i popullarizuar. Këngët e saj më të njohura ishin: Hot Stuff, I Feel Love, Last Dance, Bad Girls, Love to Love You Baby  dhe këngë të tjera. Summer ka fituar pesë çmime Grammy dhe…

Details

Pandemia e CoViD-19 nxiti teknologjinë që të sjell inovacione të shumta gjatë 2020-ës

Teknologjia po transformon gjithçka, përtej çdo njohjeje, me mundësitë e shumta novatore. E megjithëse bota përgjatë vitit 2020, është përballur me pandeminë e shkaktuar nga CoViD-19, kjo nuk e ka ndaluar teknologjinë, përkundrazi teknologjia ka qenë më aktive se kurrë. 2020-ta në historinë e  teknologjisë ka lënë gjurmë në fushën e robotikës: Anije pa drejtues…

Details

Hitet më të mëdha të vitit 2020

Përkundër faktit që viti 2020, ka qenë një vit jo i zakonshëm për shkak të pandemisë ‘CoViD-19’ edhe në botën e muzikës, kjo nuk do të thotë që nuk ka qenë një vit i frytshëm, me shumë projekte që thyen rekorde dhe bashkëpunime të cilat na kanë zënë në befasi. Ky vit që po e…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 30 dhjetor të vitit 1963, The Rolling Stones performuan në Soho të Londrës në një koncert me shumë fansa. Në këtë datë të vitit 1999, George Harrison dhe gruaja e tij u sulmuan nga një person i fiksuar pas grupit ‘Beatles’ në shtëpinë e tyre. Harrison u godit me thikë ne gjoks ndërsa u…

Details

KFOR-i me donacione të ndryshme po vazhdon të mbështes institucionet shëndetësore në Kosovë

Me qëllim të ofrimit të kushteve sa më të mira për mbi 40 mijë banorët e komuniteteve të ndryshme që jetojnë në Komunën e Klinës, CIMIC-u (Bashkëpunimi Civilo-Ushtarak i KFOR-it), sot (29 dhjetor), dhuroi pajisje mjekësore për Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare “Nëna Terezë”, në Klinë. Sot, CIMIC-u dhuroi dy defibrilatues, të cilët do të…

Details

Distancë sociale edhe në natën e Vitit të Ri

Kemi hyrë kështu në javën e fundit të vitit 2020. Natyrisht, ky vit ishte jashtëzakonisht sfidues për të gjithë njerëzit anembanë globit. Festat janë zakonisht një kohë për të përqafuar familjen, miqtë dhe më të dashurit tanë, mirëpo mbajtja e maskës, higjienës  dhe mbajtja e distancës sociale, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), nuk do…

Details