Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 8 shkurt, të vitit 2001, Katy Perry, e cila në atë kohë ishte vetëm 16 vjeçe, publikoi albumin me emrin e saj të vërtetë ‘Katy Hudson’. – Me 8 shkurt, të vitit 2015, këngëtari britanik Sam Smith, fitoi katër çmime Grammy në Amerikë, përfshirë çmimet prestigjioze për ‘Këngën e vitit’, për këngën e…

Details

Kurseni energjinë elektrike!

Energjia elektrike mund të kursehet në mënyra shumë efikase, ato mund ti aplikojmë në punë, në shtëpi si dhe në çdo ambient që ne ndodhemi. E që të kursejmë rrymën, ekspertët na rekomandojnë disa këshilla, të cilat mund ti lexoni më poshtë lajmit: –  Bojlerin ta lëmë të ndezur vetëm gjatë natës, saktësisht pas orës…

Details

Kinematografia, mjet ndikimi dhe argëtimi për masën

Domosdoshmëria për të krijuar lidhje me qarqe të gjera të shoqërisë, ka bërë që njerëzit të mendojnë për krijimin e kanaleve komunikuese. Prandaj, masmediat janë pjesë përbërëse e jetës së qytetarëve dhe depërton në jetën e tyre, përmes mjeteve të komunikimit masiv, pasi që aktualisht fushat civile dhe politike u japin atyre një mundësi të…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 7 shkurt, të vitit 1985, kënga e famshme ‘New York, New York’ e interpretuar nga Frank Sinatra, u bë himni zyrtar i New Yorkut. Kënga në fjalë ishte kënduar fillimisht nga aktorja Liza Minnelli, për filmin ‘New York, New York’, në vitin 1977. – Në po këtë datë, të vitit 2008, Amy Winehouse…

Details

Bibliotekat, institucione edukuese dhe inspiruese

Biblioteka është institucion kulturor që edukon, informon, mirëmban dhe ruan mijëra tituj, me qëllim që t’i vë në dispozicion të njerëzve, për ti lexuar, hulumtuar dhe studiuar tituj të shumtë. Përfitimet e të shkuarit në bibliotekë janë të shumëfishta, pasi që ato ndihmojnë në ndërtimin dhe zhvillimin tonë profesional e intelektual. Kosova ka mbi 35…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 6 shkurt, të vitit 1945, ka lindur këngëtari Bob Marley. Albumi i tij ‘Best Of ’, kaloi 330 javë në top listën e këngëve më të mira në Mbretërinë e Bashkuar. Marley pas një sëmundje të rëndë ndërroi jetë, më 11 maj, të vitit 1981. – Me 6 shkurt, të vitit 2005, këngëtari…

Details

Edhe për Nutella, ka ditë botërore

‘Dita Botërore e Nutella-s’ u themelua më 5 shkurt, të vitit 2007, nga Sara Rosso, një blogere amerikane dhe entuziaste për Nutella. Znj. Rosso e donte aq shumë shijen e Nutellës, sa që mendoi se ky krem i ëmbël meritonte një ditë botërore, një ide që të gjithë fansat e Nutellës e pëlqyen shumë dhe…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 5 shkurt, të vitit 1998, Elton John dhe Stevie Wonder performuan në Shtëpinë e Bardhë për Presidentin e Amerikan, që në atë kohë ishte Bill Clinton. – Në këtë datë, të vitit 2008, Lenny Kravitz publikoi albumin e tij të tetë me radhë, të titulluar ‘It Is Time For A Love Revolution’, që…

Details