Këto janë premierat e fundit në Radio K4

Radio KFOR-i po vazhdon të sjellë tek ju, këngët premierë nga tregu vendor dhe ai ndërkombëtar. Disa nga titujt e këngëve më të reja, ju sjellim në vijim: Tyga Ft. Doja Cat – Freaky Deaky Rosalia – Chicken Teriyak OneRepublic – West Coast Kygo Ft. DNCE – Dancing Feet Kehlani – Little Story Avril Lavigne…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 26 shkurt të vitit 1953, ka lindur këngëtari i njohur Michael Bolton, i cili në vitin 1990  mbante pozitat e para të top listave amerikane me këngën ‘How Am I Supposed To Live Without You’. Ai ka fituar dy çmime Grammy dhe ka shitur miliona albume në gjithë botën. Në këtë ditë në vitin…

Details

Dhuro gjak, shpëto jetë, bëhu hero!

KFOR-i, në bashkëpunim me Qendrën Kombëtare të Transfuzionit të Gjakut të Kosovës, ka organizuar dhurimin vullnetar të gjakut të më shumë se 170 ushtarëve. Në këtë ngjarje mori pjesë edhe një delegacion i lartë i KFOR-it, i kryesuar nga komandanti i KFOR-it, Gjeneral Major Ferenc KAJÁRI. Në një prononcim për radio KFOR-in, Gjeneral Major KAJÁRI,…

Details

Doza përforcuese e vaksinës, efikase në mbrojtje nga Covid-19

Përballja me pandeminë Covid-19 po vazhdon edhe më tej, ndonëse disa shtete të botës ka filluar lehtësimi i masave dhe lëvizjes së qytetarëve, në Kosovë ende po vazhdojnë masat parandaluese anti-covid. Deri më tani në Kosovë janë administruar mbi 1 milion 800 mijë vaksina, derisa mbi 800 mijë qytetarë kanë marrë dozën e tretë përforcuese.…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 25 shkurt të vitit 1992, James Brown u shpërblye me çmimin për arritje jetësore në ceremoninë e ndarjes së çmimeve ‘Grammy’. Në vitin 1995 pikërisht në këtë datë, Frank Sinatra performoi për herë të fundit para publikut në Palm Springs në Amerikë. Ai performoi para një audience hitet e tij ‘You Make Me Feel…

Details

Fakte interesante për muajin shkurt

Shkurti njihet më së shumti për ‘Ditën e Shën Valentinit’ dhe për motin e ftohtë, mirëpo Radio K4-i ju ofron edhe disa fakte të tjera interesante, të cilat lidhen me këtë muaj: – Muaji shkurt, luhatet ndërmjet 28 dhe 29 ditëve në vit. Dita e 29-të ndodh vetëm çdo 4 vjet gjatë viteve të brishta.…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 24 shkurt të vitit 1992, Kurt Cobain dhe Courtney Love zyrtarizuan lidhjen e tyre me martesë në Hawaii në një ceremoni private. Në këtë ditë të vitit 1993, Eric Clapton fitoi gjashtë çmime ‘Grammy’. Një çmim për këngën ‘Tears in Heaven’, dy të tjerë për albumin e tij ‘Unplugged’, dhe Best Rock Song për…

Details