Premierat e ardhshme filmike

Filma premierë të zhanreve dramë, aksion, komedi, romancë, horror etj., do të dalin në kinematë botërore edhe gjatë javës së ardhshme, për ju dashamirë të filmave, me të cilët ju mbajmë të përditësuar përmes këtij artikulli. Titujt dhe datat e këtyre premierave filmike, mund ti gjeni në listën e mëposhtme: Filmi ‘The Pilot’ – Data…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

–  Me 9 shtator, të vitit 1995, reperi Coolio ishte në pozitën e parë të top listave muzikore amerikane, me këngën ‘Gangsta’s Paradise’. Kjo këngë ishte edhe kolonë zanore e filmit ‘Dangerous Minds’. Coolio për këtë këngë u shpërblye me çmimin ‘Grammy’, për këngën më të mirë në zhanrin Rap. – Më 9 shtator të…

Details

Këngët premierë në Radio KFOR

Sikurse çdo fundjavë edhe sot ju njohim me këngët premierë. Më poshtë lajmit do ju sjellim artistët dhe titujt e këngëve të tyre premierë, të cilat nga sot mund ti dëgjoni në Radio KFOR: 1017 ALYX 9SM & Hardrock – Black Truck Schemin 310babii, Blueface & Tyga Ft. Mustard, OhGeesy & BlueBucksClan – Soak City…

Details

Ndërtimi i themeleve të një shoqërie të qëndrueshme, është çelësi i një bote paqësore

Dukë njohur rëndësinë jetësore që ka shkrim-leximi, data e sotme 8 shtator, i është ndarë shënimit të “Ditës Ndërkombëtare të Shkrim-Leximit”, ditë kjo në të cilën theksohet rëndësia e ndërgjegjësimit dhe veprimeve për luftimin e analfabetizmit në nivel global. “Promovimi i shkrim-leximit për një botë në tranzicion: Ndërtimi i themeleve për shoqëri të qëndrueshme dhe…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 8 shtator, të vitit 1990, Jon Bon Jovi kryesoi Billboard Hot 100, me këngën e tij debutuese solo, “Blaze of Glory”. – Sot, feston ditëlindjen këngëtarja Pink. Emri i vërtetë i saj është Alicia Moore dhe  ka lindur në vitin 1979. Kënga e saj e vitit 2001 ‘Get The Party Started’, mbante pozitat…

Details

Dhuna në familje, sërish temë aktuale në vendin tonë

Dhuna në familje, është prezente në shumë shoqëri, pavarësisht nga niveli i zhvillimit ekonomik apo social, është një fenomen global dhe prek të gjitha shtresat e popullsisë, duke përfshirë dhunimin e të drejtave qytetare, kulturore, ekonomike, politike dhe sociale të njeriut. Të dhënat alarmante nga e gjithë bota, lidhur me shkallën e dhunës në familje,…

Details

Të bashkuar për ajër të pastër dhe qiell të kaltër

‘Ajër i pastër dhe qiell i kaltër’, kjo është njëra nga sfidat më të mëdha shëndetësore dhe mjedisore, e kohës së sotme. ‘Dita Ndërkombëtare e Ajrit të Pastër për Qiell të Kaltër’,  e cila çdo vit shënohet me datën 7 shtator, ka për qëllim të promovoj dhe lehtësoj veprimet për përmirësimin e cilësisë së ajrit.…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 7 shtator, të vitit  2016, dueti The Chainsmokers në bashkëpunim me Halsey, ishin në vendin e parë në top listat muzikore në SHBA, me këngën ‘Closer’. – Në vitin 2001, Michael Jackson u ribashkua në skenën e Madison Square Garden me Jackson Five, për festimin e 30-vjetorit të tij në skenë, me ç’rast…

Details