Shënohet edhe në Kosovë ‘Dita Botërore e Mësuesve’

‘Dita Botërore e Mësuesve’ është një mundësi për të njohur përpjekjet dhe ndikimin e mësuesve në të gjithë globin, mësimi i të cilëve nuk ndalet kurrë. Sot (05.10.20), në ‘Ditën Botërore të Mësuesve’, Radio KFOR-i morri një prononcim nga mësuesja e klasës së tretë, në Shkollën Fillore “Naim Frashëri”, znj. Synavere Ahmetxhekaj Daci, e cila…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 5 tetor, të vitit 2002, këngëtarja Kelly Clarkson, me këngën “A Moment Like This”, arriti që për një ditë, të pozicionohet në vendin e parë në top listën amerikane ‘Billboard’, nga pozita e 52-të që mbante në këtë top listë, duke arritur të thyej rekord muzikor. Një situatë e njëjtë kishte ndodhur me…

Details

Viti i ri akademik e gjen të mbyllur Qendrën e Studentëve

Qendra e Studentëve në Prishtinë, po vazhdon të jetë e mbyllur, pavarësisht faktit që në institucionet e arsimit të lartë në Kosovë edhe zyrtarisht, më 1 tetor, ka filluar viti i ri akademik 2020/2021. Zyrtarja për Informim në Qendrën e Studentëve në Prishtinë, Shyhrete Abdullahu, për Radio KFOR-in, ka thënë se janë në pritje të…

Details

Edhe Kosova shënon sot ‘Ditën Botërore të Kafshëve’

Janë të shumtë njerëzit që pëlqejnë kafshët dhe që kanë një kimi të jashtëzakonshme me to, prezenca dhe mirëqenia e të cilave është shumë e rëndësishme për ta. Pikërisht sot (04.10.20), shënohet ‘Dita Ndërkombëtare e Kafshëve’, e cila për mision ka rritjen e statusit të kafshëve, në mënyrë që të përmirësohen standardet e jetesës së…

Details

Inovacionet teknologjike që do ndryshojnë botën

Teknologjia po avancon çdo ditë me hapa marramendës. Ajo që dje mund të ishte zbulim i ri, po tejkalohet sot me një zbulim tjetër edhe më të avancuar. Në vijim, ne kemi shënuar disa nga inovacionet më interesante dhe potencialisht revolucionare të teknologjisë, që aktualisht janë arritur ose janë duke u zhvilluar. Projekti “Neuralink”, nga…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 4 tetor, të vitit 1975, bendi Pink Floyd, arritën në pozitën e parë të albumeve më të mira në Mbretërinë e Bashkuar, me albumin e tyre ‘Wish You Were Here’. Në këtë album, ata publikuan një këngë që i kushtohej ish anëtarit të këtij bendi,  Syd Barrett. Kënga ‘Shine On You Crazy Diamond’,…

Details

Gjeniu Michael Bublé, artist i ditës së sotme

Muzika e Frank Sinatrës dhe Stivie Wonder, e inspiruan të merret me muzikë dhe sot, Michael Bublé, është njëri ndër këngëtaret më të mirë të zhanrit jazz. Gjyshi i tij, Demetroi Snataga, kishte një koleksion të madh të muzikës jazz dhe Bublé, u rrit me muzikë të tillë që më vonë u bë edhe pasion…

Details

Kryeqyteti i kopshteve, mrekullitë e qytetit Riad

Riad është kryeqytet i Arabisë Saudite, përveç kësaj është edhe qendër kulturore dhe ekonomike e këtij vendi me një popullsi prej 7.6 milion banorësh. Po sa hyni në këtë qytet ato që bien më shumë në sy janë ndërtesat e larta, rrokaqiej me modele të arkitekturës moderne dhe abstrakte si “The Kingdom Centre”, që është…

Details