Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 1 nëntor të vitit 1955, grupi R&B ‘The Famous Flames’, i udhëhequr nga këngëtari James Brown, publikuan këngën e tyre ‘Please, Please, Please’, duke u promovuar në radion ‘Macon Georgia’. Pas publikimit të kësaj kënge ata nënshkruan kontratë me ‘King Records’. Ishte 1 nëntor i vitit 1969 kur Elvis Presley arriti në pozitën e…

Details

Halloween 2020 po shënohet në ‘realitetin e ri’

Në mes të pandemisë globale, masave parandaluese e rigoroze, tashmë në disa vende për shkak të rritjes së numrit të të infektuarve me ‘CoViD-19’, Halloween i 2020-tës do të shoqërohet edhe më një hënë të plotë dhe blu. Me gjithë situatën e krijuar, Halloween apo në vendin tonë ndryshe njihet edhe si Nata e Shtrigave,…

Details

Sot udhëtojmë për në kryeqytetin e Brazilit, në Brazilia

Brazili është shtëpia e Pyllit të Amazonës, që është 2.3 milionë milje katrorë, ku jetojnë akoma fise indiane dhe ndodhet në tri zona të ndryshme kohore dhe kufizohet me të gjitha shtetet e Amerikës Latine, përveç Kilit dhe Ekuadorit. Rio de Zhaneiro mund të jetë qyteti më i famshëm në Brazil, por kryeqyteti i vendit…

Details

Shënohet kudo në botë “Dita Botërore e Qyteteve”

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara ka caktuar datën 31 Tetor, si ‘Ditë Botërore të Qyteteve’, me qëllimin për të promovuar zhvillimin urban dhe për të adresuar sfidat e urbanizimit. Kjo ditë promovon në masë të madhe interesin e bashkësisë ndërkombëtare në urbanizimin global, të shtyjë përpara bashkëpunimin midis vendeve në përmbushjen e mundësive…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 31 tetor të vitit 1970, Led Zeppelin qëndruan për katër javë në pozitën e pare, në top listën e hiteve amerikane me albumin e tyre ‘Led Zeplin III’. Në këtë datë në vitin 1987, revista ‘Forbes’ renditi 40 këngëtarët më të pasur të të gjitha kohërave, ku kryesonte Bruce Springsteen me 56 milion dollarë,…

Details

Sot nis Festivali ‘Hyjnesha në Fron’

Sot (30.10.20), do të nis edicioni i 13-të me radhë i Festivalit të Filmit ‘Hyjnesha në Fron’, i cili do të zgjasë deri më 2 nëntor dhe këtë vit do të mbahet online, për shkak të situatës së krijuar nga pandemia ‘CoViD-19’. Radio KFOR-i ka kontaktuar drejtorin artistik të këtij Festivali, Shkelzim Sylejmani, i cili…

Details

“Pema e miqësisë” mbjellët edhe në Prishtinë

Në të gjitha kryeqytetet e Ballkanit Perëndimor, si në në Prishtinë, Beograd, Tiranë, Shkup, Podgoricë dhe Sarajevë, do të mbillen pemë, në kuadër të Iniciativës Rajonale ‘Pema e Miqësisë’, e cila ka nisur nga Fondi Evropian për Ballkanin (EFB). Përmes një njoftimi për media, Drejtoresha Ekzekutive e “EFB-së”, Aleksandra Tomaniq (Aleksandra Tomanić), ka treguar për…

Details