Mposhtni vapën me frutin më freskues të verës

Me përmbajte të ujit prej 92%, shalqiri konsiderohet njëri nga frutat më freskues. Studimet e shumta kanë treguar se shalqiri përmban sasi të madhe të likopenit dhe konsiderohet si antioksidant i fuqishëm që lufton radikalet e lira që mund të dëmtojnë qelizat në trup. Përveç kësaj, shalqiri përmban sasi të konsiderueshme të vitaminës A dhe…

Details

Në këtë datë në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 3 gusht, të vitit 1985, këngëtarja Madonna, preku majat e top listave muzikore në Angli me këngën e saj ‘Into The Groove’. Kjo këngë ishte edhe kolonë zanore e filmit ‘Desperately Seeking Susan’, në të cilin aktronte edhe vet Madonna. – Me 3 gusht, të vitit 1996, dueti Los Del Rio, qëndruan për…

Details

Ekspertët shëndetësor apelojnë për respektim të masave Anti-Covid

Sa i përket infektimeve me Covid-19 dhe personave të cilët po kërkojnë trajtim në qendrat mjekësore, në Kosovë situata po vlerësohet relativisht e qetë. Varianti i ri i këtij virusi, sipas ekspertëve shëndetësorë nuk është duke u manifestuar me simptoma të rënda, mirëpo ekspertët sërish po apelojnë tek të gjithë që të respektojnë masat mbrojtëse.…

Details

Paqja, gur themel i misionit të njerëzimit në botë

Gushti i vitit 1926, kishte shënuar ‘Muajin e parë Ndërkombëtarë të Paqes’, i shpallur në Konferencën Demokratike të Paqes, në Gjermani. Ideja për ‘Muajin Ndërkombëtarë të Paqes’, lindi nga lufta e parë botërore dhe nga pasojat e saj, ku mbetën të vrarë miliona njerëz dhe si rezultat i saj u shkatërruan shtete të shumta, në…

Details

Në këtë datë në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 2 gusht, të vitit 1962, këngëtari i famshëm që sot e gjithë bota e njeh me emrin Bob Dylan, ndryshoi zyrtarisht emrin e tij. Emri i tij i vërtetë është Robert Zimmerman. – Në këtë datë, të vitit 1998, bendi The Beatles ishin vlerësuar si bendi më i mirë i të gjitha kohërave,…

Details

Fillon sot “Java Botërore e Gjidhënies”

Qumështi i gjirit përmban qeliza të shumta imunitare dhe faktorë anti-bakterial,të cilët forcojnë sistemin imunitar të fëmijës, dhe jo më kot qumështi i gjirit cilësohet si mrekullibërës, sepse përveç tjerash, foshnjës i ofron siguri dhe dashurinë e nevojshme. Për rëndësinë jetike që ka gjidhënia, nga sot( 01 gusht) deri më 07 gusht, bota kthen vëmendjen…

Details

Shënohet sot “Dita Botërore e Kancerit të Mushkërive”

Kanceri i mushkërive vazhdon të jetë një nga kanceret më të zakonshme në mbarë botën, duke marrë më shumë jetë çdo vit sesa kanceri i gjirit, zorrës së trashë dhe prostatës, të gjitha së bashku. Është vlerësuar se kanceri i mushkërive përbën gati një në pesë vdekje nga kanceri në nivel global. Kanceri i mushkërive…

Details

Në këtë datë në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 1 gusht, të vitit 1981, televizioni muzikor MTV transmetoi, për herë të parë, programin e parë. Programin e hapi krijuesi i këtij televizioni John Lack, i cili e nisi programin me fjalët: “Zonja dhe zotërinj: Rock and Roll”. MTV është një nga televizionet më të mëdha në botë, që promovon të gjitha zhanret…

Details

Gushti i nxehtë edhe me filma

Kjo verë, do të vazhdoj të jetë e ngrohtë, jo vetëm me temperatura të larta, por edhe me llojllojshmëri filmash, që do të publikohen së shpejti. Si rëndom, edhe këtë javë, ju njoftojmë se kur saktësisht do të publikohen ata:   Filmi ‘Allegoria’ – Data e publikimit: 02 gusht Filmi ‘Bullet Train’ – Data e…

Details