Të rejat javore në teknologji

Përmbledhjen javore në teknologji, e fillojmë me produktin e ri të kompanisë OnePlus. Kompania në fjalë po kërkon t’i bashkohet tregut të tabletëve Android dhe tashmë ka patentën për emrin “OnePlus Pad”, debutimi i të cilit pritet të bëhet në fillimin të 2023-ës. Në përmbledhjen javore, kemi edhe diçka nga fusha e robotikës. Roboti i…

Details

Këngët më të reja në Radio KFOR

Edhe ky nëntor, na ka sjellë shumë premiera muzikore, të cilat ekipi i Radio KFOR-it është përkujdesur që ti sjellë tek ju. Më poshtë këtij lajmi, mund të gjeni këngët premierë, të cilat mund ti dëgjoni nga dita e sotme (18.11.22), në Radio KFOR: Nicki Minaj, Maluma & Myriam Fares Ft. FIFA Sound – Tukoh…

Details

Stop bullizmit!

Bullizmi është dhunë psikologjike ose fizike, që ushtrohet vazhdimisht nga një person kundrejt një individi tjetër, prandaj çdo vit, janë të shënuara dy ditë në kalendarë që tregojnë rëndësinë e kësaj dite, është e premtja e tretë në nëntor dhe e premtja e parë në shkurt, që shënojnë ‘Ditën Botërore Kundër Bullizmit’. Në Shtetet e…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 18 nëntor, të vitit 1993, Nirvana regjistruan një sesion të veçantë të këngëve të tyre në ‘MTV Unplugged’, në New York. Nirvana po ashtu këndoi një listë të këngëve nga materiale kryesisht më pak të njohura dhe versione të këngëve të këngëtarëve tjerë. – Në po këtë datë, të vitit 1993, këngëtari i…

Details

Znj. Elvira Dushku, model i gruas së suksesshme në sport

Në kuadër të kampanjës së sportit, #sportk4 që po zhvillohet këtë muaj në Radio KFOR, sot (17.11.22) kishim të ftuar Sekretaren e Përgjithshme në Federatën e Basketbollit të Kosovës, znj. Elvira Dushku, e cila ndau me dëgjuesit rrugëtimin e saj në botën e basketbollit, si një nga gratë e pakta në pozita udhëheqëse, në basketboll.…

Details

Jeta studentore ndërton themelet për jetën tonë

Dita e sotme, 17 nëntori, shënon ‘Ditën Ndërkombëtare të Studentëve’, ku shumë kolegje dhe universitete në mbarë botën, mbajnë ngjarje që promovojnë multikulturalizmin dhe diversitetin. Jeta studentore është një nga fazat më të paharrueshme të jetës së një personi, ku ne si student ndërtojmë themelet e jetës, mësojmë të rritemi emocionalisht, fizikisht, filozofikisht dhe shoqërisht.…

Details

Edhe vendi ynë shënon ‘Ditën Botërore të Filozofisë’

E enjtja e tretë e muajit nëntor (17.11.22), i është rezervuar shënimit të ‘Ditës Botërore të Filozofisë’. Kjo ditë shënohet me qëllim të inkurajimit të njerëzve kudo në botë, që të shfaqin trashëgiminë e tyre filozofike dhe të hapin mendjet e tyre për ide të reja, duke inspiruar debate publike ndërmjet intelektualëve dhe shoqërisë civile,…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 17 nëntor, të vitit 2003, në atë kohë 21 vjeçe, Britney Spears, u bë këngëtarja më e re që u bë me një yll, në Bulevardin ‘Hollywood Walk of Fame’. – Në po këtë datë, të vitit 1984,  grupi Wham, u radhitën në pozitën e parë të albumeve më të dëgjuara në​​ Mbretërinë…

Details