Tetori shënon muajin e ndërgjegjësimit kundër kancerit të gjirit

Në gjithë botën, tetori shënon muajin e ndërgjegjësimit për zbulimin e hershëm të kancerit të gjirit tek gratë. Gjatë tërë muajit tetor mbahet fushatë vjetore ndërkombëtare që synon të shpërndajë informacion dhe të edukojë njerëzit për rëndësinë e shëndetit të gjirit dhe për zbulimin e hershëm të kancerit të gjirit te gratë dhe vajzat. Ky…

Details

Sonte mbahet Nata e Poezisë: Pasqyrë

Sonte në Prishtinë do të mbahet Nata e Poezisë: Pasqyrë, organizuar nga Fondacioni “Shtatëmbëdhjetë”. Nata e Poezisë do të mbahet me Agon Rexhepin, ndërsa do të fillojë në orën 19:00. Organizatorët kanë thënë se në këtë event, pjesëmarrësit do të kenë mundësi të shohin pasqyrën dhe të dëgjojnë reflektimin e botës së brendshme të Agon…

Details

Shënohet sot Dita Ndërkombëtare e të Moshuarve

“Të moshuarit duhet të dëgjohen për fjalët e tyre e jo të shihen për pamjen e tyre, ndërsa të rinjtë duhet të shihen, por jo të dëgjohen”, kështu thotë Grace Slick dhe kjo është vetëm njëra ndër qindra thënie që iu janë kushtuar atyre që ne sot u kemi shumë borxh. Data 1 tetor, që…

Details

Mbahet festivali i çajit dhe kafes në Prishtinë

Vazhdon tutje festivali i kafes dhe çajit, në Prishtinë, i cili ka filluar dje dhe vazhdon të mbahet edhe gjatë ditës së sotme. Ky festival është i hapur nga ora 10:00 deri në orën 20:30, në sheshin “Zahir Pajaziti”, ku përveç shërbimit me kafe dhe çaj, risi këtë vit do të jetë muzika live e…

Details

Lansohet Harta Interaktive e Rinisë

Revista Kosovo 2.0, të enjten (3 tetor) do të lansojë Hartën Interaktive të Rinisë në Kosovë. Organizatorët kanë njoftuar se kanë bërë një përmbledhje të të dhënave për të rinjtë në Kosovë, për të parë se sa është numri i të diplomuarve nga universitetet dhe nga cilat fusha, cilët sektorë të tregut të punës po…

Details

Universiteti i Prishtinës organizon “Ditën e Orientimit të Studentëve të Rinj”

1 tetori shënon fillimin e vitit të ri akademik, në arsimin universitar të Kosovës. Pikërisht për këtë ditë (1 tetor), Universiteti i Prishtinës ka organizuar “Ditën e Orientimit të Studentëve të Rinj”. Ky event do të fillojë në orën 10:00, ndërsa do të mbahet te kampusi para Bibliotekës “Pjetër Bogdani, në Prishtinë”. Organizatorët kanë bërë…

Details

Monika Kropshofer hap ekspozitë në Prishtinë

Adhuruesit e artit nga sot (30 shtator) e deri më 12 tetor në Galerinë “Qahili” do të kenë mundësi të shohin nga afër ekspozitën “Realitete të Zgjeruara” të artistes gjermane, Monika Kropshofer. Arti i Monika Kropshofer është arti i dialogut – fotografia dhe piktura, saktësia dhe shpërbërja, gërshetohen në kompozimet e saj. Arkitektura dhe elementët…

Details

Lexim dhe diskutim me autoren austriake Karin Peschka

„Qendra Multimedia“ dhe  Fondacioni „Shtatëmbëdhjetë“, sonte (30 shtator), nga ora 19:00, në hapësirën e Fondacionit „Shtatëmbëdhjetë“, organizojnë programin për artistë, “Prishtina nuk ka lumë“, program i cili mbështetet nga Ambasada Austriake. Të interesuarit ftohen të jenë pjesë e leximit dhe diskutimit publik të autores austriake, Karin Peschka. Romani i  parë i autores Karin Peschka është…

Details