Bajram Kinolli: ‘Muzika është gjuha që i bashkon të gjithë’

Bajram Kinolli, i njohur me nofkën Kafu, ishte i ftuar në emisionin e pasdites “Macchiato Lounge”, në Radio KFOR, me moderatoren Pranvera Behrami. Kafu është vokalist i grupit muzikor “Gipsy Groove”, të cilët performojnë muzikën origjinale rome. Gjatë bisedës në studio, duke u shoqëruar edhe me muzikën e mrekullueshme të grupit në fjalë, Kafu tregoi…

Details

‘Peer Educators Network’, një dekadë në përkrahje të rinisë Kosovare

Pasnesër (10.10.2018) duke filluar nga ora 14:00 në Bibliotekën Kombëtare “Pjetër Bogdani” në Prishtinë, organizata jo qeveritare ‘Rrjeti i Edukatorëve Bashkëmoshatarë’ (PEN), shënon 10 vjetorin e themelimit të saj. Kjo organizatë jo-qeveritare punon në kuadër të motos: ‘Nga të Rinjtë – Për të Rinjtë’, duke kontribuar për 10 vite në fushën e edukimit, barazisë gjinore,…

Details

Rona Nishliu emocionon fansat e Eurovisionit

Këngëtarja Rona Nishliu, është përfaqësuesja e parë e ftuar në kongresin e përvitshëm të organizatës së fansave të Eurosong, në Spanjë. Ajo u prit me ovacione e duartrokitje të gjata, njejtë si në prezantimin e saj para 6 vitesh në përfaqësimin e saj në Eurovizion, që ishte mbajtur në Baku të Azerbejxhanit në vitin 2012.…

Details

Zhvillohet së shpejti Drag Race 4

Për adhuruesit e shpejtësisë, e diela që vjen (07 tetor), do të jetë shumë e veçantë, meqenëse në pistën e vjetër të Aeroportit Ndërkombëtar Adem Jashari, do të mbahet Drag Race 4, që përmbyll kampionatin për vitin 2018. Nëse dëshironi të përjetoni adrenalinë edhe ju mund t’i bashkoheni këtij aktiviteti, ku do të ketë vetura…

Details

U hap ‘Panairi Vjeshtor i Librit 2018’ në AAB

Në vazhdën e aktiviteteve të njëpasnjëshme që realizon Kolegji AAB, tashmë është bërë hapja e ‘Panairit Vjeshtor të Librit AAB 2018’, i cili ofron lexuesin më pranë librit. Shtëpi të shumta botuese tashmë kanë zënë vendet e tyre për tu ofruar lexuesve libra të zhanreve të ndryshme që plotësojnë kërkesat e tyre. Koordinatori i këtij…

Details

Ndahet çmimi ‘Nobel për Paqe’

Çmimi ‘Nobel i Paqes’, këtë vit i është ndarë doktorit Denis Mukwege dhe ish të rrëmbyerës nga  ISIS, Nadia Murad, për përpjekjen e tyre për ta ndalur dhunën seksuale në luftëra. Sipas ‘Komitetit të Nobelit’, që e ndan këtë çmim gjinekologu nga Kongo Mukwege dhe stafi i tij kanë trajtuar mijëra pacientë të cilët janë…

Details

Kori i femrave nga Shkupi performon në Prishtinë

Nën organizimin e “Prishtina International Vocal Festival”, më 6 tetor, në Amfiteatrin e ri të Bibliotekës Kombëtare dhe Universitare, duke filluar nga ora 20:00, do të keni mundësi të dëgjoni “Korin e femrave MKC”. Kori i femrave konsiderohet si një nga karakteristikat më të njohura të “Qendrës Kulturore Rinore”, (MKC) në Shkup. Më poshtë lajmit,…

Details

Urime Dita Botërore e Mësuesve!

‘Dita Botërore e Mësuesve’, festohet çdo vit më 5 tetor që nga vitit 1994, qëllimi i të cilës është mobilizimi i mbështetjes për mësuesit dhe për të siguruar që nevojat dhe dituritë e gjeneratave të ardhshme, të vazhdojnë të plotësohen. Sipas UNESCO-s ‘Dita Botërore e Mësuesve’, është një mundësi e mirë për të treguar që…

Details

Mësoni për dizajn grafik në Prishtinë

Mbi 300 studentë dhe profesionistë të dizajnit grafik nga gjithë bota, do të mblidhen në Prishtinë nesër (05.10.2018) në konferencën ndërkombëtare të dizajnit grafik ‘REDO’.  Konferenca do të mbahet në disa lokacione në Prishtinë; si në ‘Kino Armata’, ‘Shtypshkronjën Rilindja’ dhe në ‘Bibliotekën Kombëtare të Kosovës’, që do të zgjasë deri me 8 tetor të…

Details