Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot, me 26 qershor feston ditëlindjen këngëtarja dhe aktorja Ariana Grande, e lindur në vitin 1993 në Floridë të Amerikës. Albumi i saj i dytë ‘My everything’, i publikuar në vitin 2014, arriti pozitat e para në top listat muzikore në shumë vende të botës, duke i sjellë sukses ndërkombëtar këngëtares. Po ashtu, hiti…

Details

Sot shënohet ‘Dita e Detarëve’

Me qëllim të ndërgjegjësimit të publikut rreth punës, angazhimit dhe rëndësisë që kanë detarët për ekonominë dhe jetën tonë, data e sotme 25 Qershor, i është dedikuar ‘Ditës Ndërkombëtare të  Detarëve’. Mbajtësit e ekonomisë në lëvizje, si me shpërndarjen e mallrave ashtu edhe të karburanteve, detarët përbëjnë një komponentë thelbësor të ekonomisë botërore. Puna e…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Në datën e sotme 25 qershor, të vitit 1963, ka lindur këngëtari, kantautori, producenti dhe filantropi, George Michael. Këngëtari me famë botërore, ndërroi jetë me datën 25 dhjetor, të vitit 2016. – Më 25 Qershor, të vitit 2009, këngëtari i ndjerë Michael Jackson, u gjet i vdekur në moshën 55 vjeçare, në shtëpinë e…

Details

Mirëmbajtësit e pastërtisë, heronjtë e pandemisë

Periudha e pandemisë ishte sfiduese për gjithë, meqë ndryshoi krejtësisht mënyrën tonë të jetesës dhe të punës. Një prej sektorëve më të rëndësishëm në këtë kohë ishin edhe mirëmbajtësit e pastërtisë, të cilët edhe gjatë pandemisë kanë vazhduar punën përkundër rrezikut të lartë me infektim me CoViD-19. Rreth punës së tyre gjatë kësaj kohe dhe…

Details

Bikini punëdore, vazhdojnë të jenë në modë edhe këtë verë

Vera, pandashëm është e lidhur me plazhin e pishinën. Prandaj, shtëpitë e modës nga e mbarë bota veç kreacioneve të veshmbathjeve, fokus të veçantë u japin edhe kreacioneve të kostumeve të larjes apo bikineve. Për t’u dukur bukur e ndryshe në plazhe, bikini punëdore edhe përgjatë verës 2021, duket që përbëjnë kërkesë të madhe. Kështu…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Në datën e sotme, 24 Qershor, të vitit 1991, në atë kohë vetëm 14 vjeçare, këngëtarja Shakira, lansoi albumin e saj debutues ‘Magia’. Edhe pse shitjet e këtij albumi ishin të vogla, këngëtarja arriti të bëj hapat e parë drejtë karrierës së saj të famshme. – Po në këtë datë, të vitit 2003, këngëtarja…

Details

Biletat për festivalin EXIT tani janë në shitje!

“Exit” Festivali fillon në javën e parë të muajit korrik. Artistë të mëdhënj si David Guetta, DJ Snake, Tyga, Solomun dhe shumë të tjerë, do të performojnë në kalanë ‘Petrovaradin’ të Novi Sadit, në kuadër të Fetsivalit “Exit”, atje ku pritet të jetë prezent një numër i madh i audiencës. Ky edicion i “Exil’’ festivalit,…

Details

Bëhuni pjesë e ‘Kampit Rinor Demokratik’

Instituti Demokratik Kombëtar (NDI) në Kosovë, po organizon një kamp tre-ditor për të rinj, me mbështetjen e Agjencisë së Shteteve të Bashkuara për Zhvillim Ndërkombëtar – USAID. “Kampi Rinor Demokratik, po organizohet për herë të tretë dhe të rinjtë e moshave nga 18 deri në 25 vjeç, do të kenë mundësinë të mësojnë diçka të…

Details

Kërkohet ndërgjegjësim për ‘varfërinë dhe padrejtësinë’, me të cilën përballen të vejat kudo në botë

Data e sotme, 23 qershori, është njohur nga Kombet e Bashkuara si “Dita Ndërkombëtare e Vejave”,  qysh nga viti 2011.  Kjo ditë ka për qëllim që të rrisë vetëdijen për ‘varfërinë dhe padrejtësinë’, me të cilën përballen të vejat, kudo në botë. Sipas Kombeve të Bashkuara, 2021-ta i gjen të vejat në një pozitë shumë…

Details