Radio KFOR-i shënoi 20 vjetorin e themelimit

“Radio KFOR-i ka qenë zëri dhe shpirti i misionit të KFOR-it në Kosovë, një zë që ka dërguar mesazhe paqeje, rindërtimi dhe shprese”, ky ishte përshkrimi që Komandanti i KFOR-it, gjeneral Michele Risi, ia bëri punës 20 vjeçare të Radio KFOR-it me rastin e shënimit të 20 vjetorit. Më 6 dhjetor u bënë 20 vite…

Details

Bota sot shënon Ditën Ndërkombëtare të Vullnetarizmit

Dita Ndërkombëtare e Vullnetarizmit është shënuar zyrtarisht nga ‘Kombet e Bashkuara’ në vitin 1985, për të festuar fuqinë dhe potencialin e vullnetarizmit. Në këtë ditë vullnetarët dhe organizatat vullnetare ngrisin zërin për të rritur ndërgjegjësimin dhe për të fituar mirëkuptimin për kontributin që ata japin për komunitetet e tyre. Zyrtari për komunikim media dhe marrëdhënie…

Details

Fidanë të rinj kundër ndryshimeve klimatike

Nën moton #DIMRI PO VJEN, ‘Termokiss’, ‘Ekolektiv’ dhe ‘GAIA Kosovo’ janë bërë bashkë kundër ndryshimeve klimatike. Pikërisht për këtë, më 6 dhjetor, duke filluar nga ora 11:00, do të fillojë marshimi për të cilin ne kemi kuptuar më shumë nga anëtari i ‘Termokiss’ Edonis Hashani: “Global Climate Strike Prishtina është aktivitet nën kampanjën “Fridays for…

Details

‘DokuKino’ feston ditëlindjen e 6-të

Tash 6 vite më parë, qyteti i bukur i Prizrenit u zbukura edhe me kinemanë ‘DokuKino’ e cila përgjatë tërë kësaj kohe, vazhdimisht ka sjellë tek filmdashësitë repertoar të pasur dhe premiera botërore. Në gjashtë vjetorin e funksionimit, ‘DokuKino’ sjell tek të gjithë oferta dhe premiera botërore, për të cilat na tregoi përgjegjësja e Burimeve…

Details

Mbahet edicioni i dytë i konferencës ndërkombëtare “GOT_Data”

“Open Data Kosovo” në bashkëpunim me Fondacionin “ePanstwo”, organizatë kjo që operon në Poloni do të organizojnë edicionin e dytë të konferencës ndërkombëtare mbi të dhënat e hapura dhe iniciativat teknologjike në Kosovë dhe Evropë, titulluar “GOT_Data”. Kjo konferencë një-ditore që do të mbahet të premten (6 dhjetor), duke filluar nga ora 09:00, do të…

Details

Shënohet Dita Ndërkombëtare e Personave me Aftësi të Kufizuara

3 Dhjetori shënon Ditën Ndërkombëtare të Personave me Aftësi të Kufizuara. Në një ditë të tillë është jashtëzakonisht e rëndësishme që të kujtojmë se personat me aftësi të kufizuara, në fakt kanë aftësi të shumta. E tëra që duhet të bëjmë është që të sigurohemi që ato aftësi të lulëzojnë dhe të shkëlqejnë me qëllim…

Details

Dokumentari “Not Your Property” shfaqet në Kino “ARMATA”

Nesër (3 dhjetor), duke filluar nga ora 16:00, në Kino “ARMATA” do të shfaqet dokumentari “Not Your Property”, realizuar nga UNMIK. Ky dokumentar, i cili eksploron marrëdhëniet midis dhunës me bazë gjinore dhe zakoneve tradicionale të trashëgimisë në Kosovë, do të shfaqet si pjesë e fushatës së 16 Ditëve të Aktivizmit. Organizatorët kanë thënë se…

Details

Hapet ekspozita “Të drejtat e njeriut përmes artit”

Në kuadër të 16 Ditëve të Aktivizmit kundër dhunës në bazë gjinore si dhe shënimit të Ditës Ndërkombëtare për të Drejtat e Njeriut, Misioni i OSBE-së në Kosovë fton të interesuarit të marrin pjesë në ekspozitën dhe diskutimin  “Të drejtat e njeriut përmes artit”, e cila mbahet sot, nga ora 11:00, në Universitetin “Kadri Zeka”…

Details

Vend i lirë pune në HQ KFOR!

HQ KFOR ka hapur një vend të lire pune, për pozitën e “Ilustratorit” në “Magazine 4U”, në Shtabin e Përgjithshëm të KFOR-it, në “Camp FILM CITY”, Prishtinë. Edukimi kryesor, përvoja dhe shkathtësitë që kërkohen janë: –          Diplomë e kolegjit në arte kreative apo fusha që lidhen me të –          Minimumi një vit përvojë pune si…

Details

A ekziston miqësi e afërt mes dy gjinive?

A mund të jenë thjesht shokë përgjithmonë një djalë dhe një vajzë? Në shumë filma, seriale televizive apo edhe në libra janë përpjekur të na tregojnë se si një burrë dhe një grua që supozohet të ishin miq, e në fakt përfundojnë të tërhequr nga njëri – tjetri. Për t’ua dëshmuar se sa shumë kohë…

Details