Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Në datën e sotme 14 Qershor, të vitit 1997, kënga e famshme ‘I’ll Be Missing You’, nga Puff Daddy dhe Faith Evans, ishte në pozitën e parë të këngëve më të mira në SHBA. Këtë këngë Diddy ia kushtoi reperit të  ndjerë ‘The Notorious B.I.G’, i cili ishte vrarë një muaj më herët, në…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 13 Qershor, të vitit 1975, këngëtari John Lennon, bëri paraqitjen e tij të fundit publike në televizion, duke u shfaqur në spektaklin ‘Salute To Sir Lew Grade’. Këngëtari interpretoi këngët ‘Slippin And Slidin’, dhe ‘Imagine’. – Në këtë datë, të vitit 1995, këngëtarja kanadeze Alanis Morissette, lansoi albumin e saj ‘Jagged Little Pill’.…

Details

Fëmijët e komuniteteve të ndryshme në Kosovë, përfundojnë me sukses ‘Shkollën Multimediale’, në Graçanicë

Vlerat themelore të çdo shoqërie të civilizuar janë toleranca dhe multikulturalizmi, adoptimi i të cilave bëhet atëherë kur prindërit punojnë me fëmijët e tyre që në moshë të re. Me dhënien e certifikatave, ka përfunduar shkolla multimediale, e cila mblodhi rreth 80 fëmijë me prejardhje të ndryshme etnike në Kosovë. Lidhur me këtë projekt shumë…

Details

Shfaqet video drama “Prit, prit – se ke shokë e shoqe”

Qendra për Art dhe Komunitet – Artpolis së bashku me SHFMU ”Thimi Mitko” – Gjilan, në kuadër të projektit “ArtEd – Rritemi përmes artit në arsimim”, prezantojnë sot (12.06.20), nga ora 12:00, klubin teatral të shkollës në fjalë me video dramën online, të titulluar: “Prit, prit – se ke shokë e shoqe”. Në këtë video…

Details

Sot në kryeqytet fillon turneu i titulluar “Beer Pong Tournament”

Pas një mbyllje totale për shkak të pandemisë ‘COVID-19’, lokali “Mana Board Game Bar”, në Prishtinë, ka menduar për argëtimin e qytetarëve duke organizuar “Beer Pong Turnament”, i cili mbahet sot (12.06.20), nga ora 19:00. Për të ditur më shumë rreth këtij aktiviteti, Radio KFOR-i ka kontaktuar njërin nga pronarët e këtij lokali, Ermir Suldashi,…

Details

Ndihmohen 300 familje të komuniteteve të ndryshme me pako ushqimore dhe higjienike

Organizata ‘Syri i Vizionit’ në bashkëpunim me ‘Fondacionin e Kosovës për Shoqëri të Hapur’ (KFOS), kanë ndërmarrë një aksion humanitar, duke ndihmuar rreth 300 familje të komuniteteve rom, egjiptian dhe ashkali (RAE), në fshatin Vitomiricë të komunës së Pejës, me pako ushqimore dhe higjienike, duke ndihmuar në tejkalimin e situatës me pandeminë COVID-19. Radio KFOR-i…

Details

Ambasada e SHBA-së jep grant për krijimin e qendrës së edukimit BONEVET që do t’u shërbejë të gjitha komuniteteve

Ambasada e ShBA-së në Kosovë, ka njoftuar se ka ndarë një grant prej 248,000 dollarëve, për krijimin e “Qendrës së Edukimit BONEVET” në qytetin e Mitrovicës. Të lumtur me këtë investim janë shprehur edhe nga “BONEVET”, duke e parë këtë si projekt i cili do të bëjë bashkë të gjitha komunitete në Mitrovicë, të cilët…

Details