Udhëtojmë drejt kryeqytetit të Senegalit, në Dakar

Dakari është një qytet i gjallë, i famshëm për tregjet e tij dhe kulturën e pasur muzikore. Kryeqyteti i Senegalit, është shtëpia e mbi 3 milionë banorëve. Derisa gjuha zyrtare është gjuha frënge, banorët flasin gjithashtu një ndër 30 gjuhët indigjene. Kryeqyteti i Senegalit, është i njohur edhe për numrin e madh të restoranteve në…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

10 prill 1970, Elton John publikoi albumin e tij te dytë në studio i cili përfshnte këngën e famshme ‘Your song’. Albumi u nominua për çmimin Grammy për Albumin më të mirë të vitit. Në këtë datë në vitin 1989, bendi The Cult publikon albumin e tyre të katërt, ‘Sonic Temple’, që arriti në pozitën…

Details

Vazhdon respektimi i masave anti-CoViD

Shfaqja dhe rritja e shpejtë e rasteve me virusin CoViD-19, përbën sfidë komplekse për shëndetin publik global, komunitetet kërkimore si dhe mjekësore. Prandaj janë institucionet përkatëse si dhe stafi mjekësor që çdo moment bëjnë thirrje për të respektuar masat anti CoViD-19. Thirrje për të respektuar masat anti CoViD bëri edhe pulmologu, Dr. Arbër Ismaili; “Normalisht,…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 9 prill të vitit 1969, Bob Dylan lansoi albumin e tij të nëntë në studio ‘Nashville Skyline’ që karakterizohej nga muzika country. Në këtë datë të vitit 1977, ABBA arriti në pozitën e parë në toplistën e këngve më të mira në Amerikë, me këngën ‘Dancing Queen’. Kjo këngë u bë hit edhe në…

Details

Lekë Zherka, sinonim i njeriut të suksesshëm

Njerëzit më të suksesshëm të botës, nuk janë të tillë sepse u zgjodhën nga turma, por ishin ata vet që zgjodhën punën dhe përkushtimin, për ta jetësuar suksesin që gëzojnë sot. I tillë është edhe personazhi që Radio KFOR-i e përzgjodhi sot, që të ndaj me ju suksesin e tij, që mund të konsiderohet shembull…

Details

Këtët të diel, në Radio KFOR ju argëton DJ Algorithm

Rave Live Session është transmetimi javor, i mundësuar nga Win Music Freedom, ku çdo javë ju argëtojnë DJ të njohur lokal dhe botëror. Këtë të diel, DJ Algorithm, do t’ju befasoj me muzikë të mirë të përzgjedhur vetëm për disponimin tuaj. Algorithm është një emër i njohur në skenën lokale undeground në Bullgari. DJ  Algorithm…

Details

Në “Ditën Ndërkombëtare të Romëve”, bëhet thirrje për përfshirje sociale të komunitetit rom

Data e sotme, 8 prill, i është ndarë shënimit të “Ditës Ndërkombëtare të Romëve”, e cila zanafillën e ka nga takimi i parë ndërkombëtar i përfaqësuesve rom, i mbajtur në prill të vitit 1971, për t’u zyrtarizuar në vitin 1990, në Poloni, gjatë Kongresit të katërt të Unionit Ndërkombëtar Rom. Sivjet, pandemia CoViD-19, ka limituar…

Details

Dobitë e konsumimit të farave

Ne dimë shumë pak për farërat e ndryshme dhe përfitimet e tyre. Ka shumë fara që janë jashtëzakonisht ushqyese dhe që duhet të kemi në dietën tonë çdo ditë sepse ato luajnë një rol të rëndësishëm në ruajtjen e shëndetit tonë. Kur flasim për një dietë të duhur, farat përmbajnë yndyrat e duhura për organizmin…

Details