Shfaqet filmi për çështjet klimatike

Në kuadër të javës së Diplomacisë së Klimës, Ambasada e Finlandës në Prishtinë, më 25 shtator, do të shfaqë filmin  “Little yellow boots” nga John Webster. Ky film do të pasohet nga një diskutim i hapur për ndryshimin e klimës, që kryesisht kanë të bëjnë me këtë çështje dhe specifiksiht në atë se çfarë ne…

Details

Kosova koordinon Ditën e Pastrimit të Botës në 157 shtete

Të shtunën (më 21 shtator), do të organizohet Dita e Pastrimit të Botës. Këtë vit dhe vitin tjetër (2019-2020) kjo fushatë globale kundër mbeturinave do të koordinohet nga Kosova, përkatësisht nga ekipi i Organizatës “Let’s Do It Kosova”. Kjo ditë do të organizohet në më shumë se 157 shtete të ndryshme të botës, shumica prej…

Details

Jepi fuqi zërit tënd në Kongresin e të Rinjve të Kosovës

Për herë të dytë në Kosovë organizohet “Kongresi Kombëtar i të Rinjve”, që synon të përfshijë të rinjtë e vendit nga komunitetet e ndryshme nga të gjitha rajonet e Kosovës, duke përfshirë ata në vendimmarrje dhe çështje të tjera me rëndësi për rininë. Radio KFOR-i intervistoi sekretarin e organizatës jo-qeveritare ‘Access’ Detjan Hulaj, i cili…

Details

Fillon sot kampionati më i fuqishëm i futbollit “Champions League

Me interes të madh pritet të fillojë “Kampionati Evropianë i Futbollit”, sepse  aty renditen  skuadrat më të forta evropiane. “Liverpool FC” si kampione aktuale e kësaj gare, do ta ketë sonte sfidën ndaj skuadrës italiane “ Napoli” ku poashtu mbetët  të shihet nëse skuadra e “Tottenham”-it  nga Londra, do ta përsërisë suksesin e vitit të…

Details

„Javët e Kulturës Hungareze“ me aktivitete të shumta

Ambasada e Hungarisë në Prishtinë organizon ‘Javët e Kulturës Hungareze’, me aktivitete të shumta kulturore dhe artistike, duke sjellur pjesë të kësaj kulture për publikun kosovar. Programi do të hapet fillimisht me një konferencë për media, për të vazhduar me koncertin e muzikës klasike dhe muzikës jazz. Radio KFOR-i kontaktoi Ambasadën e Hungarisë në Prishtinë,…

Details

Natyra ju thërret në ecjen malore të radhës

Dita e parë e vjeshtës do të shënohet nga organizata ‘Hiking Njeri’, me një ecje malore në Koshutan në ‘Majën e Dromodolit’, me lartësi 2120 lartësi mbi detare. Ben Islami i cili është kryetar i organizatës ‘Hiking Njeri’ dhe njëri nga organizatorët e ecjes për Radio KFOR-in, tregoi për eksperiencën unike që do të kenë…

Details

Rëndësia e një diete të shëndetshme

Një jetë e shëndetshme, nënkupton ushqim të shëndetshëm. Të ushqyerit është një proces sa i rëndësishëm, aq edhe kompleks. “Pavarësisht se sa kuzhinier të mirë e konsiderojmë veten, asnjëherë nuk duhet harruar, se dieta ditore duhet të përmbajë vlera ushqyese të shëndetshme”, kështu thotë Dhurata Halabaku, e cila është nutricioniste në “Shëndeti Club”: “Ushqimi në…

Details

Filmi “Speed of Life” shfaqet sonte në Kino “ARMATA”

Në kuadër të “Javës Evropiane të Mobilitetit”, në Kino “ARMATA”, sonte (16 shtator) duke filluar nga ora 19:00 do të shfaqet filmi “Speed of Life”. Ky film i regjisorit Peter Ranalli zgjatë 54 minuta, ndërsa për herë të parë është shfaqur në vitin 2011. “Speed of Life” përcjellë aventurën e Tihomir Dakic, një çiklisti nga…

Details

Si t’i anashkalojmë vonesat?

Vonesat janë gjithmonë të mërzitshme edhe kur bëhen nga personat tonë më të dashur. Secili nga ne përballet me të paktën një person brenda ditës, që nuk e respekton orarin e saktë, orarin e punës ose orarin e një takimi për drekë. Por, pse ndodhin këto vonesa dhe si të reagojmë nëse jemi persona të…

Details